Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... adeverinta de vechime vizate?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

adeverinta de vechime vizate?

Buna seara ,

adev de vechime eliberate de angajator trebuie inregistate la itm sau este valabila adev si fara viza itm-ului ?daca angajatul a avut concedii fara plata trebuiesc trecute in adeverinta ?Si daca da , itm-ul sta sa verifice veridicitatea informatiilor din adeverinta sau o stampileaza pe loc ?

multumesc.
Viza ITM-ului consta in verificarea datelor inscrise in adeverinta asa ca "va sta" sa verifice.
nu trebuiesc vizate de ITM, de regula angajatorul isi asuma cele certificate intr-o adeverita. Daca institutia care iti cere adeverinta are ceva dubii atunci poate sa iti ceara si o copie a cartii de munca.
dar ptr ce iti trebuie adeverinta?
laur67
Adeverintele de vechime se elibereaza de catre ITM (in cazul angajatorilor care pastreaza carnetele de munca la ITM) sau de catre angajator, daca are aprobare din partea ITM pt pastrare si completare carnete de munca. In cazul in care angajatorul are aceasta aprobare, adeverinta se intocmeste in cadrul societatii si se vizeaza in mod obligatoriu de catre ITM. Normal ca aceste informatii sunt verificate de catre ITM si vizate, nu sunt stampilate si eliberate pe loc. La Constanta, spre exemplu, dureaza o saptamana aceasta certificare a informatiilor. Da, si cfp-ul trebuie trecut in adeverinta de vechime.

Vorbim de angajator - societate cu capital privat. In cazul angajatorilor cu capital majoritar de stat, atunci aceasta viza a ITM-ului nu este necesara.
andram, utilizator
eu, angajator, trebuie sa-i eliberez adeverinta fostului angajat, deoarece nu a avut carte de munca (2 ani a fost angajat cu contract de munca).

deci ?ma duc la itm cu adev si o las pana ei imi dau ok-ul si viza , sau i-o inmanez angajatului numai cu semnatura si stampila mea?
Daca aveti aprobare de pastrare si completare carnete de munca la sediul societatii, intocmiti adeverinta (modelul il gasiti si pe acest site) si o duceti la ITM pentru viza.

Daca nu aveti aprobare, si carnetele de munca ale salariatilor se pastreaza la ITM, atunci ITM -ul elibereaza adeverinta.