Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Cand inceteaza interdictia de a alege si a fi ales
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Cand inceteaza interdictia de a alege si a fi ales

Ca tot se discuta de puscariasi care au votat,am o nedumerire asupra a ceea ce inseamna ca oamenii condamnati la o pedeapsa cu inchisoarea si avand interdictia de a vota ar vota avand aceasta interdictie.Ea este valabila doar pentru perioada cand sunt inchisi sau si dupa,in perioada de liberare conditionata?Sau cum se calculeaza,pentru ce perioada ai aceasta interdictie.Multumesc pt anticipat pentru raspunsuri
dreptul de a alege nu este interzis decat in cca 2% din condamnari.
perioada pe care este interzis acest drept il stabileste instanta.
de regula i se interzice pana la expirarea in termen a pedepsei dar mai sunt si instante care considera ca infraqctiunea comisa cat si comportamentul nu il recomanda pe individ sa aleaga nici dupa expirarea pedepsei asa ca mai adauga o perioada in care acest drept ii este interzis.