Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... asigurari
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

asigurari

Este vorba de o firma de broker de asigurare, autorizata de CSA, insa in momentul de fata nu stie care este formula cea mai adecvata de a lucra cu agenti in teritoriu.In concret , nu se doreste ca acestia sa devina angajatii societatii respective ci doar sa lucreze pentru societate, in regim de colaborare.Intrebarea este, avand in vedere ca s-au schimbat Normele in asigurari, cum pot lucra, sub ce forma, acestia, atata timp cat PFA nu mai pot exista cu cod Caen 6720, ei ce societate trebuie sa-si infiinteze, cu ce cod Caen, si cum sa fie in raporturi contractuale cu societatea de broker de asigurare, autorizata de CSA?
Multumesc
As sugera constituirea unui S.R.L, cod CAEN 6720 - asistent in brokeraj. Perfect legal. Atentie!!! Brokeri nu-si pot desfasura activitatea prin agenti (care, asemeni brokerilor sunt intermediari)