Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... decedatul meu in groapa altuia
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

decedatul meu in groapa altuia

socrii mei au divortat acum 20 ani socrul alegand sa paraseasca caminul conjugal si sa traiasca in concubinaj cu o alta femeie.socrul meu are un singur copil (sotia mea)deci un singur mostenitor.de curand acesta a decedat fiind inmormantat de concubina cu ajutorul unui vecin fara ca unicul copil sa fie anuntat.ma intreb cum de au putut face acest lucru (sa l inmormanteze)atata timp cat exista un mostenitor legal,o ruda de gr.1?cum au reusit sa i a certificatul de deces,ajutorul de inmormantare etc.?mai mult de cat atat locul unde este ingropat e pe numele vecinului care mi a cerut 10 mii lei ca sa l treaca pe numele fiicei.mortul meu in groapa altuia.ce putem face ca acest loc de veci sa intre in posesia noastra fara a fi excrocati de acest individ,pentru a putea plati taxele anuale,pt a putea sa i facem un monument,pt a nu ne trezi ca dupa 7 ani osemintele sa dispara?multumesc!
In situatia in care intr-un termen legal precizat,decedatul nu este revendicat de familie,cu scopul respectarii normelor in domeniul sanitar,autoritatile accepta ca decedatul sa fie preluat si de alte persoane-inclusiv de catre autoritatea locala-in cazul inexistentei de rude
In situatia in care locul in care inhumata ruda dvs apartine prin contract de concesiune sau de proprietate,dvs nu puteti ridica pretentii asupra locului
Aveti dreptul ca in interval de 1 an de la deces sa desfasurati procedura legala de reinhumare in spatiul unde doriti
Sau, la decaderea termenului de 7 ani,aveti dreptul sa reinhumati defunctul in spatiul care doriti
cum sa fie revendicat de familie daca aceasta nici nu stia de decesul acestuia?intrebarea era cum de cineva poate inmormanta o persoana fara a face parte din fam?
cum de cineva poate inmormanta o persoana fara a face parte din fam?

Sunt numeroase cazurile in care exista decedati de care nu se intereseaza nimeni,care nu sunt ridicati de la unitatile medicale sau de prosectura,dar pentru care trebuiesc respectate normele in vigoare - respectiv acelea de inhumare
Daca in urma decesului ,nu se prezinta apartinatorii defunctului,autoritatile sunt direct interesate inclusiv material sa decline responsabilitatea inhumari in favoarea tertilor - vecini,autoritatea locala,culte,etc
socrul meu a decedat in casa concubinei deci nu era la spital.a murit pe 18 si pe 21 a fost inmormantat fara a anunta fiica.
In situatia in care dvs in calitate de nora aveati cunostiinta ca socrul dvs domiciliaza la concubina,se impunea existenta de relatii,care sa permita comunicarea de situatii speciale
Realitatea inexistentei acestor relatii intre socrul dvs si restul familiei este probata cu inmormantarea acestuia in conditiile mentionate de dvs.