Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Depunere numerar capital social
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Depunere numerar capital social

E cumva incorect daca la o societate pe actiuni se depun bani in numerar direct in contul bancar si nu se mai trec prin registru de casa? La banca s-a eliberat o foaie de varsamant Depunere numerar dar pe ea se specifica ca e vorba de majorare de capital. Va multumesc.
Asociatul/actionarul poate depune aport in numerar pentru majorarea capitalului social direct in contul bancar al firmei.