Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate sau de serviciu?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate sau de serviciu?

Sunt nascut la data de 15.09.1960 si am
-stagiul total de cotizare realizat 44 ani,7 luni si 25 zile,din care
- in sistemul public 7 ani 10 luni si 22 zile din care
-gr II de munca 6 ani 4 luni si 22 zile
- in sistemul de aparare si ordine publica 36 ani 9 luni si 3 zile din care
-in conditi sprciale de munca 22 ani 6 luni si 3 zile
-perioade asimilate 3 ani 1 luna si 20 zile,
-stagiul aferent conditii de munca 11 ani.
La data de 21.12.2011 a fost emisa decizie medicala Gr II de invaliditate si la data de 17.05.2012 a fost emisa decizia privind acordarea pensiei de invaliditate.
Cind si cum mi se poate acorda un alt tip de pensie (care este aceasta )si ce documente imi trebuie
Acest tip de pensie se va transforma in pensie pentru limita de varsta la data la care veti implini varsta de pensionare. Aceasta se transforma automat la acel moment daca nu se va mai schimba ceva pana atunci.
Pensia trebuie sa fie de limita de varsta.

Legea 263/2010

Art. 60

(1) Reducerile varstelor standard de pensionare prevazute la art. 55, precum si cele prevazute de alte acte normative pot fi cumulate fara ca reducerea totala sa fie mai mare de 13 ani.

(2) Varstele de pensionare reduse in conditiile alin. (1) nu pot fi mai mici de 50 de ani pentru femei si de 52 de ani pentru barbati, respectiv de 45 de ani pentru persoanele prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c).

Art. 6
(1) In sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:

I.

c) cadrele militare in activitate, soldatii si gradatii voluntari, politistii si functionarii publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale;

Anexa 6 la legea 263/2010

Septembrie 1960 │Martie 2017 │ 56/6 │ 23/2 │ 16/6

-Deci 56 de ani si 6 luni - 11 ani(reducerea)=limita de varsta la 45 de ani si 6 luni.

Oricum,pensia de invaliditate este egala cu cea de limita de varsta in acest caz

Confirmati stagiul complet de cotizare de 23 de ani si 2 luni din decizie ?.