Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de maternitate

Buna ziua,
doresc si eu o lamurire, am contract de munca din luna august a.c.
voi naste probabil la sfarsitul lunii februarie,
ce drepturi ami, voi primi maternitate,
va rog sa ma ajutati nu am nici un sprijin financiar sunt mama singura.
Copilul dvs va primi alocatie de 200 lei/luna pana la varsta de 2 ani. Adresati-va DIrectiei de Asistenta Sociala si Protesctie a Copilului. Iar daca sunteti studenta sau urmati cursurile de master aveti dreptul la CCC.
Filip Alexandru, utilizator
1. Veti beneficia de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).

2. Incepand cu luna urmatoare aceleia in care se naste copilul veti beneficia de alocatie de stat pentru copii in suma de 200 lei lunar pana ce copilul implineste 2 ani si apoi de 42 lei lunar pana va implini 18 ani.

3. Ca sa va spun daca beneficiati de indemnizatie pentru concediu crestyere copil (CCC) pana la 1 sau 2 ani va rog sa precizati ce statut aveati in fiecare luna din perioada februarie-iulie 2012 (eleva sau studenta la zi, in somaj indemnizat etc.)
Situatia este cam complicata !
Pe februarie -iulie nu prea am nici un statut,
2011-2012 trebuia sa urmez al 2 an de master, insa l-am inghetat !!!
In feb 2013 am sa am decat 7 luni muncite si deci nu beneficiez ?:(
1. In aceasta situatie nu veti putea beneficia de indemnizatie pentru CCC.

2. Luati legatura cu Primaria pentru un ajutor social lunar.
Dar , exceptie de la intreruperea studiilor este intreruperea pe baza problemelor medicale?
Daca as aduce o aderevinta de la Universitate ca am avut anul intrerupt, iar de la medic o adeverinta ca in anul 2012 am avut probleme de sanatate, se poate adauga masterul ca si vechime?
Nu stiti ajutorul social cat ar fi ?
Ma iertati dar s-a intamplat totul pe nepregatite, sunt disperata, nu prevedeam ca iubitul ma lasa balta si nu voi avea nici un sprijin.
Multumesc !