avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 828 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prelungire CCC de la 2 ani la 3 ani
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prelungire CCC de la 2 ani la 3 ani

Buna ziua.am o fetita cu dsv la inimia de 3-4 mm.am fost in comisie pentru prelunjirea maternitati de la 2la3 ani si mi sa aprobat gradu de handicap.am fost de miam bagat de alocatia pentru handicap de 33.50 lei si de alocatia dubla,dupa care mi sa spus ca daca eu vreau sa stau acasa cu copili imi trebe o cerere semnata si stampliata de la lucru pe care am si facuto si am duso.intrebearile mele sunt:eu ma duc in contrinuare pe maternitate pana la 3 ani da cu ce suma tot cu 800?sau mai putin? alocatia copilului este tot de 200 sau de 42? va multumesc
Cel mai recent răspuns: Nicoleta Ilea , Consultant resurse umane 10:51, 7 August 2012
Pana la implinirea varstei de 3 ani a fetitei veti primi indemnizatie 800 daca atata ati avut si pana acum. Alocatia in cuantum de 200 lei stiu ca este pana la 2 ani. Alocatia de 200 lei se acorda pana la 2 ani, iar de la 2 ani in sus 42 lei, iar pentru dvs va fi 2x42 lei (ati mentionast de alocatie dubla).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prelungire ccc de la 2 ani la 3 ani camyy20122 camyy20122 Buna seara.daca vreau sa imi prelunjec maternitatea de la 2 la 3 ani imi trebuie ceva harti de la loc de munca de unde am intrat pe maternitate?fetita mea are ... (vezi toată discuția)
Stimulentul de insertie Diana2209 Diana2209 buna seara, sunt in ingrijire copil pana la 3 ani mai am 8 luni de indemnizatie si as vrea sa ma angajez la o alta firma nu sa ma intorc la cei de la care am ... (vezi toată discuția)
Ajutor social si alocatia complementara sanda2009 sanda2009 buna seara. am un caz de mama singura cu o fetita de 3 ani si 2 luni si un viitor bebelus care se va naste in februarie. momentan mama beneficiaza doar de ... (vezi toată discuția)