Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical ingrijire copil

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca pot primi concediu medical pentru ingrijire copil de 12 ani operat si imobilizat in ghips. Copilul nu se poate ridica din pat si nu se poate ingriji singur. Medicul de familie al copilului spune ca nu-mi poate da concediu medical, pentru ca are mai mult de 7 ani. Pe biletul de externare scrie:" Pacientul are nevoie de insotitor permanent 10 saptamani".
Va multumesc.
In cf. cu preveferile OUG158/2005,concediul medical pt. ingrijirea copilului se poate acorda doar pana la implinirea de catre copil a varstei de 7 ani sau in cazul copilului cu handicap pt. afectiuni intercurente pana la 18 ani,deci pt.un copil la 12 ani ,fara handicap,nu veti putea beneficia de acest concediu,indiferent de diagnostic sau indicatiile medicale.