Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu pentru crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu pentru crestere copil

Buna ziua,
Fiica mea a absolvit facultatea anul acesta, fara sa dea licenta si stiu ca in termen de 60 de zile trebuiesc depuse actele la somaj in situatia in care nu se angajeaza, ea este insarcinata in 6 luni si nu se mai poate angaja, intre timp si a facut un PFA pentru un contract de colaborare cu o societate, dar pentru a beneficia de indemnizatie pentru cresterea copilului trebuie sa aiba cel putin 1 an vechime inainte de a naste.Cum sa procedeze in situatia actuala, ea nu ar dorii neaparat somaj ci numai continuitate pentru a intra in indemnizatia ptr crestere copil.
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului sa aiba venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate acestora (somaj indemnizat, studenta la zi, conecedii medicale, concediu de maternitate etc.).

2. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa se inregistreze la Agentia de Somaj in termen de 60 de zile de la absolvire (va prezenta o adeverinta de la facultate din care sa reiasa data absolvirii).

3. Poate beneficia de indemnizatie de somaj chiar daca este PFA dar sa nu obtina un venit mai mare de 500 lei lunar.

4. Este bine sa se inregistreze la somaj pentru ca, in acest caz, perioada de 60 de zile de la absolvire si pana va primi indemnizatie de somaj este eligibila pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC.