Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... imprumuturi bancare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

imprumuturi bancare

buna ziua,
as dori sa-mi spuneti daca in cazul in care o persoana a efectuat un imprumut intr-o banca din strainatate pentru achizitionarea unui imobil si a ajuns in imposibilitate de plata, imobilul este ipotecat de acea banca( alta conditie nu exista in contract), poate actiona in tara( romania) ca sa-si recupereze diferenta de bani( dintre valoarea imprumutata si valoarea obtinuta prin vanzarea actuala a imobilului)?
Atata timp cat asupra imobilului exista o ipoteca, creditorul, indiferent de unde este sau cine este, poate decide exercitarea dreptului instituit in favoarea sa asupra imobilului.
imobilul achizitionat este ipotecat,dar in cazul in care nu este acoperit imprumutul, banca poate recurge la recuperare prin actiune in exterior( sechestru pe alte bunuri)?
Domnule, incercati sa va exprimati inteligibil. Recititi intrebarea pusa si vedeti daca se intelege ceva din ce ati spun.

Noroc cu cel de al doilea mesaj.

Da, creditorii pot sa execute silit orice bun al dvs ptr recuperarea in intregime a creantei, inclusiv bunuri aflate in alta tara.