Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... intrebari legate de indemnizatia de bebe
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

intrebari legate de indemnizatia de bebe

1) as avea o intrebare..oare la ce institutie ar trebui sa ma adresez pt k nu sunt sigura k o sa primesc indemnizatia pt cresterea copilului; mai precis eu sunt angajata din 11.11.2011 si dr. mi=a spus k nasterea ar avea loc undeva in 10.11.2012...deci practic nu indeplinesc cele 12 luni minime...
2) de asemenea care e treaba cu acel concediu prenatal..adica conteaza la indemnizatie? se scad zilele sau ceva de genu asta. multumesc anticipat
1. Daca sunteti angajata din noiembrie 2011 si veti naste in noiembrie 2012 veti putea beneficia de indemnizatie pentru CCC (sunt luate in calcul si fractiunile de luna).

2. CCC se acorda dupa ce se termina concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) dar nu mai devreme de a 43-a zi de la nasterea copilului.

3. Concediile medicale si concediul de sarcina (prenatal) fac parte din perioadele asimilate celor de obtinere a veniturilor din salarii si sunt eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC.
Daca sunteti angajata din luna a 11 anul 2011 si nasteti in luna a 11 anul 2012, eu cred ca indepliniti conditia de stagiu. Motivul: legea spune 12 luni anterior nasterii copilului, nu 360 de zile.
De concediu pentru crestere si ingrijire copil beneficiati dupa concediul de sarcina si lauzie (cum spuneti dvs prenatal). Puteti depune dosarul dupa minim 42 de zile de la nastere. Din acel moment beneficiati de concediu si indemnizatie pana la implinirea copilului a varstei de 1 sau 2 ani dupa cum optati dvs.

Avand in vedere data prezumata a nasterii in cursul lunii noiembrie 2012,se ia in calcul pt. dreptul de ccc si indemnizatia aferenta perioada decembrie 2011-noiembrie 2012,deci indepliniti conditia realizarii de venit in cele 12 luni anterioare nasterii.
Pentru luna in care se naste copilul se ia in calcul venitul cuvenit in luna respectiva,in cf.cu prevederea art21(3)din HG52/2011,astfel,prima luna luata in calcul este luna nasterii copilului noiembrie 2012 cu venitul net realizat,repectiv indemnizatia neta de concediu prenatal ,luna a 12a luata in calcul este luna a11a anterioara lunii nasterii copilului,adica decembrie 2011 cu salariul net realizat.
ContSters136493, utilizator