avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1091 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... intrebari legate de indemnizatia de bebe
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

intrebari legate de indemnizatia de bebe

1) as avea o intrebare..oare la ce institutie ar trebui sa ma adresez pt k nu sunt sigura k o sa primesc indemnizatia pt cresterea copilului; mai precis eu sunt angajata din 11.11.2011 si dr. mi=a spus k nasterea ar avea loc undeva in 10.11.2012...deci practic nu indeplinesc cele 12 luni minime...
2) de asemenea care e treaba cu acel concediu prenatal..adica conteaza la indemnizatie? se scad zilele sau ceva de genu asta. multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ContSters136493 , utilizator 15:20, 8 August 2012
1. Daca sunteti angajata din noiembrie 2011 si veti naste in noiembrie 2012 veti putea beneficia de indemnizatie pentru CCC (sunt luate in calcul si fractiunile de luna).

2. CCC se acorda dupa ce se termina concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) dar nu mai devreme de a 43-a zi de la nasterea copilului.

3. Concediile medicale si concediul de sarcina (prenatal) fac parte din perioadele asimilate celor de obtinere a veniturilor din salarii si sunt eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC.
Daca sunteti angajata din luna a 11 anul 2011 si nasteti in luna a 11 anul 2012, eu cred ca indepliniti conditia de stagiu. Motivul: legea spune 12 luni anterior nasterii copilului, nu 360 de zile.
De concediu pentru crestere si ingrijire copil beneficiati dupa concediul de sarcina si lauzie (cum spuneti dvs prenatal). Puteti depune dosarul dupa minim 42 de zile de la nastere. Din acel moment beneficiati de concediu si indemnizatie pana la implinirea copilului a varstei de 1 sau 2 ani dupa cum optati dvs.


Avand in vedere data prezumata a nasterii in cursul lunii noiembrie 2012,se ia in calcul pt. dreptul de ccc si indemnizatia aferenta perioada decembrie 2011-noiembrie 2012,deci indepliniti conditia realizarii de venit in cele 12 luni anterioare nasterii.
Pentru luna in care se naste copilul se ia in calcul venitul cuvenit in luna respectiva,in cf.cu prevederea art21(3)din HG52/2011,astfel,prima luna luata in calcul este luna nasterii copilului noiembrie 2012 cu venitul net realizat,repectiv indemnizatia neta de concediu prenatal ,luna a 12a luata in calcul este luna a11a anterioara lunii nasterii copilului,adica decembrie 2011 cu salariul net realizat.
Ultima modificare: Miercuri, 8 August 2012
ContSters136493, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebari legate de indemnizatia copil buburuza22 buburuza22 Buna seara! Am urmatoarea nelamurire : sunt insarcinata si am inceput sa lucrez la o firma din data de 11.11.2011, dr. mi-a zis data probabila a nasterii ... (vezi toată discuția)
Concediu medical adelina91 adelina91 Buna ziua. Sunt insarcinata in 33 de saptamani, iar de pe data de 05.10 am intrat in prenatal. Pana sa intru in prenatal am avut 44 de zile concediu medical - ... (vezi toată discuția)
Concediu prenatal/postnatal mirey08 mirey08 lucrez de 3 ani cu CM pe durata nedeterminata in domeniul vanzarilor, iar salariul meu este format din: -salariu fix + bonusari vanzari(variabile de la o luna ... (vezi toată discuția)