Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubire accident
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubire accident

Buna ziua,

Am fost inplicat intr-un accident de circulatie. Conduceam o motocicleta, un sofer nu mi-a acordat prioritate si in acest fel motocicleta este dauna totala si eu am o mana rupta, durere la coaste si inca nu se stie cauza acestoa. Mentionez ca soferul vinovat ca sa scape de inceperere urmaririi penale a fost de acord sa ma despagubeasca cu diferenta pe care o achita asiguratorul pentru motocicleta si echipament, eu in acest caz cerand inchiderea dosarului penal.

In acest caz eu pot solicita de la asigurator despagubiri pentru vatamare corporala, conform polita RCA?

Va multumesc
Excluzând cheltuielile cu spitalizare/medicație/tratament pentru care puteți prezenta justificare, și care sunt asimilate daunelor materiale, „pentru vătămare corporală” ați mai putea primi și daune morale al cărui cuantum il stabileste arbitrar asiguratorul RCA. Daca nu sunteti multumit il puteti actiona in judecata si puteti pretinde un cuantum mai mare. In acest caz, va decide instanta – evident tot arbitrar –, avand in vedere ca suferinta fizică/psihică nu poate fi cuantificată în bani.

Un articol interesant: [ link extern ]

Vezi si [ link extern ]
Poate va e de folos!