Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurari obligatorii, asigurari facultative ......
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurari obligatorii, asigurari facultative ......

Nu stiu daca stirea este reala, dar cineva m+a sunat si mi-a spus ca de la 1 septembrie, pe langa polita de asigurare facultativa, ar trebui sa inchei si o polita de asigurare PAD.
Cine ma poate obliga sa imi inchei si o asigurare obligatorie, daca am incheiat o asigurare facultativa (avand toate riscurile asigurate, inclusiv pe cele catastrofice).
Atata timp cat nu pot fi despagubita decat pentru o singura polita, cum as putea fi obligata sa inchei doua polite de asigurare. Asigurarea obligatorie ar trebui sa se adreseze celor care nu au incheiata nici o polita de asigurare si celor care nu sunt interesati sa+si asigure locuintele pentru toate riscurile. Sau .... am inteles eu gresit?
Va multumesc anticipat pentru interesul acordat acestui subiect? =D>
Un articol de azi: [ link extern ]
Multumesc foarte mult. Am citit articolul, care nu m-a lamurit prea mult. Daca eu am o asigurare facultativa la o societate care nu face parte din PAID, de ce ar trebui sa-mi fac si una obligatorie, cand - tot legea - spune ca nu poti fi despagubit pe 2 polite de asigurare concomitent. Aceasta propunere legislativa este un abuz care imi ingradeste dreptul meu ca cetatean de a alege.
Daca in acest moment aveti o asigurare facultativa,cu siguranta include si riscurile catastrofice(obligatorii).Este in regula,nu trebuie sa incheiati inca o asigurare.
Cand expira asigurarea lucrurile vor sta in felul urmator: legea obliga la incheierea unei asigurari care sa cuprinda riscurile catastrofice(cutremur,inundatii si alunecari de teren) si aceasta trebuie incheiata in primul rand.In respectiva polita nu pot fi incluse alte riscuri.
Daca doriti o asigurare care sa cuprinda alte riscuri,atunci incheiati o asigurare facultativa-practic,a doua asigurare.

Asigurarile pot fi facultative(la libera alegere a persoanei) sau prin efectul legii-asigurarile obligatorii.
In cazul masinii,suntem obisnuiti cu obligatoriu si facultativ.Adica asigurarea de raspundere civila auto si CASCO.

RCA este mai mult un fel de raspundere civila de la asigurarile de locuinte. Casco imi protejeaza in primul rand masina personala. De ce ar trebui sa-mi fac doua asigurari la locuinta, cand e atat de simplu: ori ai un PAD, ori ai una facultativa care sa includa si riscurile catastrofice.