Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bunul dobandit inainte de casatorie intra la partaj in ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bunul dobandit inainte de casatorie intra la partaj in caz de divort?

Buna seara! As dori va rog sa stiu daca am o proprietate dobandita innaintea casatoriei,in cazul unui divort ,sotul meu ce drepturi ar avea? Multumesc anticipat!

grigo27, utilizator
Bunurile dobandite inainte de incheierea casatoriei sunt bunuri proprii, deci nu intra la partaj. daca totusi, sunt introduse la partaj de catre fostul sot, atunci dvs. veti arata instantei de judecata faptul ca este vorba despre un bun propriu prezentand actele de dobandire a acelui bun, purtand data anterioara incheierii casatoriei.
Imobilul este bunul dvs. propriu, astfel încât nu se va partaja.
Dacă soţul dvs. a făcut unele investiţii , şi poate dovedi acest fapt, el poate avea pretenţia să fie despăgubit.