Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept civil

Sunt casatorita a doua oara, de 13 ani. Am un copil din prima casatorie, care este mostenitor pe 50% din ap in care locuim, cealalta jumatate este a mea (primul sot a decedat). Ce pot face ca intregul apartament sa fie al copilului meu.
Multumesc mult.
Pai in primul rand trebuie sa fiti sigura ca jumatate din apartament va apartine.Aveti certificat de mostenire sau decizie de la instanta in care se specifica aceasta cota?Dupa moartea sotului trebuia sa se faca partaj intre bunurile comune iar de abia dupa asta mostenirea dansului se putea imparti.Daca aveti vreun titlu prin care detineti aceasta cota,o puteti instraina sau dona oricui doriti.
Cum ati ajuns la cota de 1/2 ptr copil ? Ati dezbatut succesiunea si ati renuntat in favoarea copilului ? Pentru ca sa cedati partea dvs. copilului, si in acest mod el sa devina proprietar deplin al apartamentului, faceti ori o donatie ( va scuteste de impozitul de 2 sau 3 % pe tranzactie ) sau contract de vanzare-cumparare pentru cota ce o detineti.
am facut succesiune si am renuntat in favoarea copilului
multumesc
sotul meu nu are nici un drept asupra partii mele din casa?
Sotul din a 2-a casatorie n-are niciun drept,bunurile mostenite sunt bunuri proprii