Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Contabilul scolii/contabilul primariei
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Contabilul scolii/contabilul primariei

Este legal ca, intr-o comuna contabilul sef al primariei sa fie si contabil al scolii? Si , in plus si membru in CA al scolii respective.
In opinia mea nu este legal. Contabilul sef al primariei este functionar public si conform art 94 din Legea 161/2003 :
Calitatea de funcţionar public este incompatibilă cu orice altă funcţie publică, precum
şi cu funcţiile de demnitate publică .
Incompatibilitatea la funcţionarii publici se manifestă prin faptul că nu pot deţine
alte funcţii şi nu pot desfăşura alte activităţi, remunerate sau neremunerate (art. 94,
alineatul 2):
a. în cadrul autorităţilor sau instituţiilor publice
b. în cadrul cabinetului demnitarului, cu excepţia cazului în care funcţionarul
public este suspendat din funcţia publică, în condiţiile legii, pe durata numirii
sale
c. în cadrul regiilor autonome, societăţilor comerciale ori în alte unităţi cu scop
lucrativ din sectorul public
d. în calitate de membru al unui grup de interes economic

[ link extern ]

Pe de alta parte , in conformitate cu reglementarile ordinului 1917 "NORMELE METODOLOGICE PRIVIND ORGANIZAREA SI CONDUCEREA CONTABILITATII INSTITUTIILOR PUBLICE..." :
1.2.Organizarea si conducerea contabilitatii institutiilor publice
"Institutiile publice la care contabilitatea nu este organizata in compartimente distincte sau care nu au personal incadrat cu contract individual de munca, potrivit legii, pot incheia contracte de prestari de servicii, pentru conducerea contabilitatii si intocmirea situatiilor financiare trimestriale si anuale, cu societati comerciale de expertiza contabila sau cu persoane fizice autorizate, conform legii"

[ link extern ]
Nu are un contract de prestari servicii ci a fost angajat prin concurs, cu jumatate de norma