Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... acte necesare
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

acte necesare

Solicit sprijin cu privire la actele necesare unui minor de 16 ani (posesor CI), care a fost plecat, pe timpul vacantei, la unul din parinti - in Italia. Mentionez ca la plecare, minorul a avut acceptul ambilor parinti si a fost insotit de o terta persoana. Se aplica aceleasi proceduri si la retur, sau minorul poate calatori singur cu avionul? Multumesc.
Nu cred ca poate sa calatoreasca neinsotit de un major, numai daca isi asuma cei de la compania de transport insotirea lui. Si parintii au fost de acord doar sa-l duca pe minor si sa-l lase singur la intoarcere?
Sunati la compania cu care se va intoarce, fiecare are reguli in privinta asta insa poate calatori singur.

In principiu, la aeroport trebuie condus de unul dintre parinti, se plateste o taxa pentru insotitor si se completeaza un formular in care trebuie scris numele persoanei care il va astepta la aeroport in Romania - insotitorul il va ''preda'' acelei persoane.