avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1023 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie suspendare CIM absente nemotivate preaviz
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie suspendare CIM absente nemotivate preaviz

Buna ziua!
As avea si eu nevoie de putin ajutor in urmatoarea problema:
Un angajat absenteaza de la 1 august, fiind in preaviz pana la data de 15 august, inclusiv. Stiu sigur ca nu se va prezenta la serviciu. Mi s-a recomandat sa-i suspend CIM pe aceasta perioada. Ce nu stiu eu:
- Daca eu astazi fac decizia cu suspendare din 1 august, ce data dau deciziei? data de astazi?
- La decizia de incetare a suspendarii: suspendarea inceteaza cu data de 15 sau 16?
-Apoi, la decizia de incetare CIM, cum zic: Cim inceteaza cu data de 15 sau 16?

-Ce trebuie sa-i comunic angajatului la desfacerea CIM, in afara de aceste 3 decizii? Nota de lichidare....?
-Daca nu se prezinta pentru incasarea drepturilor banesti cuvenite si neridicate cum procedez?

Va multumesc!
Ultima modificare: Vineri, 10 August 2012
madina71, utilizator
Cel mai recent răspuns: smeagull , utilizator 08:54, 12 August 2012
Problema este ca sunt in cursul unui control si tocmai acestia mi-au spus sa-i suspend cim pe perioada absentelor nemotivate cf. art. 51 alin 2 din codul muncii si sa transmit revisalul... chiar nu mai stiu ce sa fac...
Ultima modificare: Duminică, 12 August 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic
WOW!!!!!!!!!!!
M-ati lasat fara replica. E o mare prostie ce va cer...
Mi s-a intamplat si mie ca ITM-ul sa imi ceara ceva, un fel de ceva pe care daca l-as fi facut, asi fi pierdut un eventual proces cu salariatul.
Nu stiu ce sa va recomand.
Sa zicem ca las la o parte cercetarea disciplinara pe care nu o sa o finalizez si iau in calcul doar faptul ca pe perioada preavizului angajatul a lipsit nemotivat si in mod sigur o va face pana la expirarea preavizului. Cum pot sa aplic prevederile art. 51 alin 2 CM? Ca nu pot sa emit decizia de suspendare cim in prima zi de preaviz deoarece nu am de unde sa stiu ca angajatul va lipsi? Atunci cum procedez? Emit o decizie retroactiva astazi cu aplicabilitate din 1 august?

Ultima modificare: Duminică, 12 August 2012
Gabriela Pintea, Consilier juridic
pentru suspendarea pe 51:2, ar trebui sa aveti o procedura in CIM, sau in CCM sau in RI.
Daca n-o aveti, legal nu puteti suspenda, ramane sa pontati nemotivat (ceea ce produce exact efectele unei suspendari, mai putin birocratia).
Dar ca sa indeplinite o cerinta puteti face cam oricum vreti, oricum n-o sa prea fie legal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revisal IARCA IZABELA IARCA IZABELA Care este data limita de depunere REVISAL. (vezi toată discuția)
Preaviz demisie Raluca Gorun Raluca Gorun Buna ziua, Daca un angajat isi da demisia si angajatorul NU renunta la preaviz, dar angajatul nu vrea sa se mai prezinte la locul de munca in timpul ... (vezi toată discuția)
Desfacere contract de munca potarnichegalbena potarnichegalbena Buna ziua, un angajat a solicitat suspendarea CIM cu acordul partilor,pana in data de 11.04, de atunci nu s a mai prezentat la serviciu si nici nu mai raspunde ... (vezi toată discuția)