Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... victima accident rutier,parasirea locului ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

victima accident rutier,parasirea locului accidentului,autor neidentificat

Acum 3 zile am fost victima unui accident rutier,in urma caruia am 10 zile ingrijiri medicale si pagube materiale destul de serioase, comparativ cu salariul meu.Faptasul a fugit de la locul accidentului, iar masina implicata in accident avea numar de Anglia si dupa verificarile Politiei este radiata.Spuneti-mi,va rog, ma pot adresa Fondului Victimelor Strazii si in ce perioada de timp(dupa ce finalizeaza Politia cercetarile)?
ariana_2374 a scris:

masina implicata in accident avea numar de Anglia si dupa verificarile Politiei este radiata.Spuneti-mi,va rog, ma pot adresa Fondului Victimelor Strazii si in ce perioada de timp(dupa ce finalizeaza Politia cercetarile)?

Fondul de Protectie a Victimelor Strazii intervine dacă accidentul cauzator de prejudicii s-a produs pe teritoriul României şi autovehiculul care a provocat accidentul a rămas neidentificat sau autovehiculul identificat era neasigurat.

Din relatarea dvs. se intelege ca autovehiculul a fost identificat dar dupa ce a fost verificat s-a constatat ca este radiat ceea ce duce la concluzia ca nu este asigurat.

daca autovehiculul vinovat nu este inmatriculat in Romania vă veţi adresa Biroului Asigurătorilor de Autovehicule din Romania (BAAR) şi veţi urma recomandările pe care le veţi primi de la aceasta instituţie.
[ link extern ]

mai multe informatii gasiti aici.
[ link extern ]

cyan, moderator