Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier cu autor necunoscut
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier cu autor necunoscut

Ce putem face dacă am fost accidentați în trafic, de o mașină necunoscuta, și la care nu am putut sa ii vedem numărul de înmatriculare, iar șoferul a fugit de la locul accidentului. Politia a fost la locul accidentului, au văzut ca nu a fost vina noastră, au făcut constatări și atâta, au plecat... Am trimis solicitare la BAAR, și ne-a fost refuzată pe motiv ca nu sunt victime și ca nu avem datele de identificare ale mașinii care ne-a lovit. Pt ce mai facem asigurări? Dacă putem fugi și nimeni nu ne poate face nimic..
bună ziua,
vă puteți adresa FPVS (Fondul pentru protectia victimelor strazii).

”Persoanele prejudiciate prin accidente de vehicule neasigurate pentru riscuri de răspundere civilă sau produse de autori neidentificaţi se pot adresa Fondului de Protecție a Victimelor Străzii (FPVS) pentru plata despăgubirilor.”

www.fpvs.ro
Geanina DRIAN, Avocat
Bună ziua,
Asta am făcut, dar au refuzat dosarul pe motiv ca nu sunt victime... Deci, noi pt ca nu am fost accidentați fizic nu putem beneficia de aceasta forma de asigurare, doar în cazul în care găsim autorul...si dacă acesta are asigurare validă..

Geanina DRIAN a scris:

bună ziua,
vă puteți adresa FPVS (Fondul pentru protectia victimelor strazii).

”Persoanele prejudiciate prin accidente de vehicule neasigurate pentru riscuri de răspundere civilă sau produse de autori neidentificaţi se pot adresa Fondului de Protecție a Victimelor Străzii (FPVS) pentru plata despăgubirilor.”

www.fpvs.ro