avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier cu autor necunoscut
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier cu autor necunoscut

Ce putem face dacă am fost accidentați în trafic, de o mașină necunoscuta, și la care nu am putut sa ii vedem numărul de înmatriculare, iar șoferul a fugit de la locul accidentului. Politia a fost la locul accidentului, au văzut ca nu a fost vina noastră, au făcut constatări și atâta, au plecat... Am trimis solicitare la BAAR, și ne-a fost refuzată pe motiv ca nu sunt victime și ca nu avem datele de identificare ale mașinii care ne-a lovit. Pt ce mai facem asigurări? Dacă putem fugi și nimeni nu ne poate face nimic..
Cel mai recent răspuns: Pavalasc , utilizator 23:43, 18 Iunie 2019
bună ziua,
vă puteți adresa FPVS (Fondul pentru protectia victimelor strazii).

”Persoanele prejudiciate prin accidente de vehicule neasigurate pentru riscuri de răspundere civilă sau produse de autori neidentificaţi se pot adresa Fondului de Protecție a Victimelor Străzii (FPVS) pentru plata despăgubirilor.”

www.fpvs.ro
Ultima modificare: Luni, 17 Iunie 2019
Geanina DRIAN, Avocat
Bună ziua,
Asta am făcut, dar au refuzat dosarul pe motiv ca nu sunt victime... Deci, noi pt ca nu am fost accidentați fizic nu putem beneficia de aceasta forma de asigurare, doar în cazul în care găsim autorul...si dacă acesta are asigurare validă..

Geanina DRIAN a scris:

bună ziua,
vă puteți adresa FPVS (Fondul pentru protectia victimelor strazii).

”Persoanele prejudiciate prin accidente de vehicule neasigurate pentru riscuri de răspundere civilă sau produse de autori neidentificaţi se pot adresa Fondului de Protecție a Victimelor Străzii (FPVS) pentru plata despăgubirilor.”

www.fpvs.ro

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accidentat de o mașină fără rca, al cărei șofer nu vrea să achite reparația. cât timp am la dispoziție să îl dau în judecată? TorokLavinia TorokLavinia Bună ziua! Soțul a avut un accident rutier, doar cu daune materiale în data de 15.09.2018,în care șoferul vinovat nu deținea asigurare RCA, acesta ... (vezi toată discuția)
Plata reparatiilor la autovehicule dupa ce au fost reparate AlexRDC AlexRDC Buna ziua, Dupa ce am avut un incident neplacut, avand in fata imobilului cele 2 masini persoanle intr-o zi a trecut un autovehicul cu numere de Bulgaria si a ... (vezi toată discuția)
Accident auto, vinovatul fără rca. ce altă opțiune am să recuperez dauna în afară de instanța civilă? Constantin Teodor Constantin Teodor Mi-am găsit mașina lovită rău în parcare. Vinovatul a fugit dar l-am găsit. Nu are RCA. Ce altă opțiune am să recuperez daună în afară de ... (vezi toată discuția)