Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Proiect nou pentru montare detectorului de gaze
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Proiect nou pentru montare detectorului de gaze

Bună ziua !
Revin cu problematica obligativităţii montării detectoarelor de gaze .
Am fost somat în scris de E-on, să montez în bucătărie unde am soba aragaz alimentat cu gaz metan, un detector de gaze, deoarece am geam de termopan in bucătărie, nu contează, că există orificiu de aerisire. Interesându-mă de amănunte, am aflat, că este obligatorie refacerea proiectului ( cca.600 lei), achizitionarea detectorului (3 - 400 lei), montarea detectorului (cca.600 lei) redeschiderea gazului (30 - 40 lei).
Toată treaba poate fi executată numai de firme autorizate de ANRE, licenţele au firmele şefilor de la gaze.
Inţeleg setea de bani ai săracilor de la gaze, dar să pretinzi refacerea proiectului pentru montarea unui detector, înseamnă o neruşinare fără de margini.
Nu cunosc legislaţia existentă referitoare la această problemă, poate mă ajută cineva.
Dragii nostri guvernanţi chiar cred, că pensionarii, sau cei cu salarii minime pot să-şi permita aceste cheltuieli ?
Sode

Detectorul de gaze este extrem de util intr-un spatiu in care sunt consumatori de gaze naturale. Nu vreu sa zic nimic de faptul ca peste 40-50 de ani am functionat fara detectoare. Este drept ca s-au mai intamplat si destule catastrofe..., dar poate ati observat ca in cele mai multe din cazuri s-au produs nu din cauza unei centrale termice care are din fabricatie mai multe sisteme de protectie, fata de un simplu aragaz, care nu are nici-o protectie.
Ce vroiam sa spun, este faptul ca acest sistem numit detector de gaz este format din doua elemente: detectorul electronic care se monteaza cat mai aproape de centrala termica sau aragaz si un electroventil care se monteaza dupa robinetul care face separarea instalatiei personale si contorul de gaze, care in cazul unei scapari necontrolate de gaz, inchide efectiv traseul de gaz, astfel incat inlatura pericolul de explozie.
In anul 2001 mi-am procurat si montat in apartament o centrala termica, dar atunci reglementarile ARNE nu ne obligau sa ne montam si detectoare de gaz. Anul trecut, deci dupa atat timp, mi-am procurat si montat din proprie initiativa un astfel de sistem. Am luat legatura cu cel care mi-a instalat centrala, a oprit gazul din robinet, a sectionat o bucata de teava si in locul ei a montat acel electroventil, a efectuat legaturile electrice si gata... Nici nu mi-am pus problema ca trebuia sa schimb proiectul!
Ce m-a deranjat cel mai mult, a fost faptul ca intr-un bloc din asociatia noastra locuia un batran singur caruia familia nu i-a permis sa i se monteze contor din motive de protectie - practic omul era senil si nu mai stia ce face... In sfarsit, apartamentul a fost vandut iar noii proprietari au vrut sa se racordeze la gaze, dar vorba dvs. le trebuia un proiect, asa ca s-au prezentat la noi la asociatie, am facut o copie dupa proiectul original in care era prins si apartamentul lor cu schite, cote de consum si tot ce mai era in proiect si s-au dus la E-on care le-a comunicat ca proiectul nu mai este valabil, ca a trecut foarte multa vreme si ca este necesar sa se intocmeasca un nou proiect, care costa 600-700 lei.
Deoarece nu stiu ce ar avea in plus noul proiect, promit ca am sa va tin la curent si poate intreprindem un protest impreuna... Spuneati ceva de legislatie: pai ce sa stim cand aceasta se schimba (in favoarea lor) ori de cate ori este nevoie?

Multumesc, astept noi reactii.
Sode
Adam Grecu
a scris:

Detectorul de gaze este extrem de util intr-un spatiu in care sunt consumatori de gaze naturale. Nu vreu sa zic nimic de faptul ca peste 40-50 de ani am functionat fara detectoare. Este drept ca s-au mai intamplat si destule catastrofe..., dar poate ati observat ca in cele mai multe din cazuri s-au produs nu din cauza unei centrale termice care are din fabricatie mai multe sisteme de protectie, fata de un simplu aragaz, care nu are nici-o protectie.
Ce vroiam sa spun, este faptul ca acest sistem numit detector de gaz este format din doua elemente: detectorul electronic care se monteaza cat mai aproape de centrala termica sau aragaz si un electroventil care se monteaza dupa robinetul care face separarea instalatiei personale si contorul de gaze, care in cazul unei scapari necontrolate de gaz, inchide efectiv traseul de gaz, astfel incat inlatura pericolul de explozie.
In anul 2001 mi-am procurat si montat in apartament o centrala termica, dar atunci reglementarile ARNE nu ne obligau sa ne montam si detectoare de gaz. Anul trecut, deci dupa atat timp, mi-am procurat si montat din proprie initiativa un astfel de sistem. Am luat legatura cu cel care mi-a instalat centrala, a oprit gazul din robinet, a sectionat o bucata de teava si in locul ei a montat acel electroventil, a efectuat legaturile electrice si gata... Nici nu mi-am pus problema ca trebuia sa schimb proiectul!
Ce m-a deranjat cel mai mult, a fost faptul ca intr-un bloc din asociatia noastra locuia un batran singur caruia familia nu i-a permis sa i se monteze contor din motive de protectie - practic omul era senil si nu mai stia ce face... In sfarsit, apartamentul a fost vandut iar noii proprietari au vrut sa se racordeze la gaze, dar vorba dvs. le trebuia un proiect, asa ca s-au prezentat la noi la asociatie, am facut o copie dupa proiectul original in care era prins si apartamentul lor cu schite, cote de consum si tot ce mai era in proiect si s-au dus la E-on care le-a comunicat ca proiectul nu mai este valabil, ca a trecut foarte multa vreme si ca este necesar sa se intocmeasca un nou proiect, care costa 600-700 lei.
Deoarece nu stiu ce ar avea in plus noul proiect, promit ca am sa va tin la curent si poate intreprindem un protest impreuna... Spuneati ceva de legislatie: pai ce sa stim cand aceasta se schimba (in favoarea lor) ori de cate ori este nevoie?
Sa va spun povestea mea care este si a altor vecini.
Fiecare dintre noi si-a montat centrala de apartamant in decurs de 7 ani ficare cand a putut.
Primii vecini care au instalat centrala au platit conducta comuna si si-au recuperat bani in timp de la ceilalti la mica intelegere. Pe o sacra a ajuns 1,5 mil vechi, pe alta 3 mil lei vechi.
Mi-am instalat si eu centrala in 2003 cu firma autorizaqta si m-a costat aproape 60 mil lei din care peste 7 mil lei proiectul. Cam asa au platit iecare din vecinii mei pretul diferrind doar in functie de tipul centralei, calorifere, etc., dar toti au platit cate 7 mil proiectul direct la firma autorizata.
In 2007 cand o echipa de la alta firma instala centrala la un vecin am apelat la ei si au montat si la mine detector de gaz pe care l-am cumparat eu din magazin cu tot cu electrovalva aferenta. M-a costat 2 mil lei.
Nu proiect, nu cereri, nu aprobari.
Poate va foloseste povestea noastra.
Succes.