Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... nr.lege sau ordin de obligativitate montare detectoare ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

nr.lege sau ordin de obligativitate montare detectoare gaz

Buna seara, stiu ca dupa tragedia de la "colectiv" a fost dat ceva-lege sau ordin- de obligativitate a consumatorilor casnici de montare a unei electrovalve si detector de gaz pentru fiecare foc pe care il are pe proprietate.
Ma intereseaza numarul respectivului act !
Va multumesc, oameni frumosi si promti !
Elidor, utilizator
[ link extern ]

Ordinul ANRE nr.179 / 2015, cu atentie pe art.8 - 10.
Multumesc, draga mea !
Este o lacuna in ordin. Instalatiile de gaze din majoritatea blocurilor din Bucuresti sunt facute prin bucatarii. Conform normelor de montaj electroventilul care opreste alimentarea cu gaze, in cazul in care detectorul sesizeaza prezenta gazelor in incapere, deci acest electroventil trebuie montat in afara locuintei, de obicei pe holul blocului, la o ]n[l'ime la care propietarul sa poata face rearmarea lui.
~ Conținut șters la cerere ~

Angel Mariana a scris:

montarea in afara locuintei se face NUMAI in cazul cand exista centrala de apartament.

Eronat.
Montarea senzorului se face in incaperea in care este aparatul care utilizeaza gazele iar electrovalva la intrarea in imobil, linga contorul de gaze.