Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... nr.lege sau ordin de obligativitate montare detectoare ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

nr.lege sau ordin de obligativitate montare detectoare gaz

Buna seara, stiu ca dupa tragedia de la "colectiv" a fost dat ceva-lege sau ordin- de obligativitate a consumatorilor casnici de montare a unei electrovalve si detector de gaz pentru fiecare foc pe care il are pe proprietate.
Ma intereseaza numarul respectivului act !
Va multumesc, oameni frumosi si promti !
Elidor, utilizator
Nu exista tevi de gaze ingropate in pereti. Doar trec prin. Adica strapung pereti sau plansee.
"" traversate de conducte '' inseamna ca pentru a ajunge la etajete superioare, teava de gaze dupa ce strapunge planseul traverseaza apartamentul. Iar undeva pe la 80 cm de planseu are derivatie orizontala pentru utilizator.
In situatia in care nu sunt tevi de gaze aparente pe holul blocului, NU sunt necesari senzori.
Buna ziua stimate Doamne si stimati Domni
Nu doresc sa deschid un topic nou.
Ceea ce doresc sa stiu este daca existenta in Ro o obligatie legala de detectare de bioxid de carbon in locuinte.
Merci.
Demos, utilizator