avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... nr.lege sau ordin de obligativitate montare detectoare ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

nr.lege sau ordin de obligativitate montare detectoare gaz

Buna seara, stiu ca dupa tragedia de la "colectiv" a fost dat ceva-lege sau ordin- de obligativitate a consumatorilor casnici de montare a unei electrovalve si detector de gaz pentru fiecare foc pe care il are pe proprietate.
Ma intereseaza numarul respectivului act !
Va multumesc, oameni frumosi si promti !
Ultima modificare: Joi, 7 Iulie 2016
Elidor, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu exista tevi de gaze ingropate in pereti. Doar trec prin. Adica strapung pereti sau plansee.
"" traversate de conducte '' inseamna ca pentru a ajunge la etajete superioare, teava de gaze dupa ce strapunge planseul traverseaza apartamentul. Iar undeva pe la 80 cm de planseu are derivatie orizontala pentru utilizator.
In situatia in care nu sunt tevi de gaze aparente pe holul blocului, NU sunt necesari senzori.
Buna ziua stimate Doamne si stimati Domni
Nu doresc sa deschid un topic nou.
Ceea ce doresc sa stiu este daca existenta in Ro o obligatie legala de detectare de bioxid de carbon in locuinte.
Merci.
Ultima modificare: Miercuri, 29 Mai 2019
Demos, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Verificare gaze / senzori si electrovalva mihaela_2013 mihaela_2013 Buna seara, Ma confrunt cu o problema la nivel de asociatie de prorietari. Verificarea la conducta de gaze trebuie facuta dar trebuie sa existe senzori si ... (vezi toată discuția)
Necesitate detector gaze daca coloana nu traverseaza incaperea Maart102 Maart102 Buna ziua, Doresc sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu urmatoarea problema: Locuiesc de peste 10 ani intr-un apartament cu 2 camere si inca de la data ... (vezi toată discuția)
Responsabilitate acoperire costuri detector gaze pentru apartament debransat Bibanash Bibanash Buna ziua, In blocul in care locuiesc, anvelopat si cu termopane din 2018, ~10% din apartamente sunt debransate de la coloana de gaze. Proprietarii acestor ... (vezi toată discuția)