avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale plan de afaceri pentru imm-uri
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

plan de afaceri pentru imm-uri

Ma intereseaza sa-mi infiintez un srl si am citit ca se pot accesa bani de la stat pentru imm-uri.
1.Pana cand se depune planul de afaceri pentru imm-uri pe anul 2012 ?
2.Daca infiintez un srl-d si nu este aprobat planul de afaceri ce se intampla cu srl-ul?Pot desfasura activitatea si cu un srl-d?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Daniela Bolog , Consultant credite si finantari 22:22, 11 August 2012
1. Inca se poate depune planul de afaceri cu conditia esentiala sa aveti infiintat SRL-D.Va informez ca fondul alocat s-a depasit , national, cu 80%, deci nu prea aveti sanse anul acesta.Pregatiti-va pentru urmatoarea lansare,dar fara grija puteti infiinta SRL-D si sa demarati afacerea.
2.Infiintati SRL-D,va inregistrati la OTIMMC din regiunea dvs, demarati activitatea si in 2013, urmariti cu mare atentie de la inceputul anului, site:
[ link extern ] /
Inregistrarea dvs ca SRL_D este valabila in conditiile OUG 6/2011 timp de 3 ani.

succes
Deci,daca am infiintat un srl-d pot functiona cu el de luna aceasta si sa-mi pregatesc un plan de afaceri pe 2013 ?
Este mai convenabil un srl-d decat un srl ca plata taxelor?Care este diferenta de functionare dintre ele?
Multumesc!
Diferenta de functionare nu exista intre cele doua,exista doar facilitati acordate SRL-D.
Taxele sunt aceleasi pana la acordarea AFN.
Va rog sa cititi ordonanta 6/2011, acesta va lamureste absolut toate intrebarile.
Si da, puteti functiona fara nici o problema, chiar sunteti avantajata prin faptul ca la anu'
aveti si experienta.

[ link extern ] -/

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accesare fonduri europene tip srl-d Nina1 Nina1 Vreau sa infiintez o firma tip SRL-D si sa accesez fonduri europene nerambursabile (valoarea 10.000 euro). Care este procedura? Cu stima (vezi toată discuția)
Srl-d gigidorescu gigidorescu Pot infiinta 2 SRL-D, unul pe numele meu si unul pe numele sotiei ca mai apoi sa ne asociem pentru un proiect mai amplu? Cat trebuie sa fie aportul propriu, ... (vezi toată discuția)
Fonduri pt tineri intreprinzatori cz_beatrix cz_beatrix buna, as dori sa deschid o afacere si sa profit de fondurile pt tineri intreprinzatori oferite de stat; cum se procedeaza? care sunt demersurile si in ce ... (vezi toată discuția)