Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Crere adresata consiliul local dar la care nu am ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Crere adresata consiliul local dar la care nu am primit nici un raspuns !

Am inaintat din oficiu o cererecatre consiliul local , dar acesta nu a fost aprobata si de catre primar iar prin urmare cereneanua fost dezbatuta in consiliul local.

Prin urmare carei institutii sa inaintez plangerea administrativa ( tribunal / sectia contencios administrativ ? )
Faceti plangere impotriva unitatii administrativ teritoriale reprezentata de primar.
Cererea de chemare in judecata o veti inainta tribunalului in a carei raza teritoriala se afla unitatea administrativ - teritoriala.
Temeiul este legea nr. 554 din 2004.
Conform art. 1 orice persoana care se considera vatamata intr-un drept al sau ori intr-un interes legitim, de catre o autoritate publica, printr-un act administrativ sau prin nesolutionarea in termenul legal a unei cereri, se poate adresa instantei de contencios administrativ competente, pentru anularea actului, recunoasterea dreptului pretins sau a interesului legitim si repararea pagubei ce i-a fost cauzata.