Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand am dreptul la pensia de varsta?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand am dreptul la pensia de varsta?

Am 54 de ani sunt in pensie de boala gradul III din 2006 . Am 9 ani 0 luni si 16 zile lucrati in gradul II, conditii normale 18 ani 4 luni ,1 zile, stagiu asimilat 0 ani 3 luni 25 zile, stagiu aferent gr.I si II 2 ani 3 luni ,stagiul potential 0 ani 0 luni 18 zile.Numar puncte realizate 17.26643. Am 3 copii, conteaza la calculul varstei pentru pensionarea la limita de varsta?.La ce varsta am dreptul sa ies la pensie?
Va multumesc!
Precizati,luna si anul nasterii.
19 iulie 1958
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.Limita de varsta la 61 de ani si 1 luna.

Legea 263/2010

Art. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.