avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cand am dreptul la pensia de varsta?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cand am dreptul la pensia de varsta?

Am 54 de ani sunt in pensie de boala gradul III din 2006 . Am 9 ani 0 luni si 16 zile lucrati in gradul II, conditii normale 18 ani 4 luni ,1 zile, stagiu asimilat 0 ani 3 luni 25 zile, stagiu aferent gr.I si II 2 ani 3 luni ,stagiul potential 0 ani 0 luni 18 zile.Numar puncte realizate 17.26643. Am 3 copii, conteaza la calculul varstei pentru pensionarea la limita de varsta?.La ce varsta am dreptul sa ies la pensie?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:23, 12 August 2012
Precizati,luna si anul nasterii.
19 iulie 1958
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.Limita de varsta la 61 de ani si 1 luna.

Legea 263/2010

Art. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de invaliditate nerevizuibila. DORINAIDU DORINAIDU Gen:F Data nasterii:22.08.1958 Stagiul de cotizare: 28 ani 5 luni 13 zile,din care grupa 2-a 6 ani 7 luni si 20 zile (considerat stagiu potential 1 an,6 ... (vezi toată discuția)
Pensie pentru limita varsta Cassandra2017 Cassandra2017 Buna ziua. Mama mea e in pensie de boala din anul 2000, are 23 ani si 6 luni ani lucrați si a împlinit 60 ani in luna ianuarie 2018. Doresc sa stiu: 1. ... (vezi toată discuția)
Trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta pityika pityika DACA MA PUTETI AJUTA REFERITOR LA PENSIONAREA UNEI PERSOANE LA LIMITA DE VIRSTA ! DATELE SINT DIN DECIZIA DE PENSIONARE DE INVALIDITATE COD PENSIE N22 din ... (vezi toată discuția)