Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita varsta

Buna ziua. Mama mea e in pensie de boala din anul 2000, are 23 ani si 6 luni ani lucrați si a împlinit 60 ani in luna ianuarie 2018.
Doresc sa stiu:
1. Cand beneficieza de pensie pt limita de vârsta?
2. Trebuie sa depuna o cerere în vederea trecerii la pensie pt limita de varsta sau se trece automat?
Va multumesc anticipat !
1-Limita de varsta la 61 ani
Ianuarie 1958 Ianuarie 2019 61/0
2-Nu
Legea 263/2010

Articolul 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.