avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita varsta

Buna ziua. Mama mea e in pensie de boala din anul 2000, are 23 ani si 6 luni ani lucrați si a împlinit 60 ani in luna ianuarie 2018.
Doresc sa stiu:
1. Cand beneficieza de pensie pt limita de vârsta?
2. Trebuie sa depuna o cerere în vederea trecerii la pensie pt limita de varsta sau se trece automat?
Va multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 12:34, 29 Ianuarie 2018
1-Limita de varsta la 61 ani
Ianuarie 1958 Ianuarie 2019 61/0
2-Nu
Legea 263/2010

Articolul 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecerea de la pensia de invaliditate la cea pentru limita de varsta Aprodu Andrei Aprodu Andrei Mama mea are 53 de ani si 23 de ani vechime in munca si momentan este pensionar pe caz de boala . Se poate pensiona pentru a lua pensie de drept in acest caz ? (vezi toată discuția)
cand am dreptul la pensia de varsta? ctgadina ctgadina Am 54 de ani sunt in pensie de boala gradul III din 2006 . Am 9 ani 0 luni si 16 zile lucrati in gradul II, conditii normale 18 ani 4 luni ,1 zile, stagiu ... (vezi toată discuția)
Cand pot sa trec de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta? stancu_vasilica57 stancu_vasilica57 Sunt nascuta in 01.01.1955, am o vechime de 25 de ani, din 2000 pensionata pe caz de boala gradul 2 cu drept de munca de 4 ore. Din 2000 pana in 2008 am lucrat ... (vezi toată discuția)