Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Lãmurire cu privire la decontarea cheltuielilor cu ...
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Lãmurire cu privire la decontarea cheltuielilor cu transportul elevilor

Bună seara, sunt contabil la o şcoală, mă confrunt cu următoarea problemă, şi anume:
ªcoala deţine microbuz şcolar(este în gestiunea şcolii), care îl folosim pentru transportul elevilor la şcoală. Cheltuielile cu combustibilul şi tot ce înseamnă întreţinerea microbuzului(rovineta, asigurare, etc...) mai puţin salariul şoferului care este plătit de primărie, este suportat de şcoala din finanţarea de bază (sume din costul pe elev). Inspectoratul ªcolar ne-a atras atenţia la o şedinţă cu noi contabili de şcoli, că toate cheltuielile cu microbuzul şcolar trebuie suportate din finanţarea complementară, adică de la bugetul local. Am încercat în repetate rânduri verbal şi scris de a lămuri această situaţie cu primăria, dar făra rezultat. Rog să mă ajutaţi ce trebuie să fac, cui să mă adresez, pentru ca lucrurile să fie legale. Cine suportă cheltuielile cu microbuzul şcolar pentru transportul elevilor la scoală, PRIMÃRIA sau ªCOALA?
Vă mulţumesc!
Primariile sunt cele care vor suporta cheltuielile de inmatriculare, angajarea unui sofer si asigurarea combustibilului pentru utilizarea microbuzelor scolare.

[ link extern ]
Cheltuielile pentru motorina si intretinerea microbuzelor scolare le suporta primaria, iar salariul soferului este suportat din bugetul MECTS.

[ link extern ]
... responsabilitatea intretinerii mijloacelor de transport, a asigurarii combustibilului, precum si a testarii conducatorilor auto revine primariilor...

[ link extern ]

In concluzie, primaria este cea care trebuie sa suporte aceasta cheltuiala.