Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ordonanta presedentiala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ordonanta presedentiala

Am inaintat o cerere de ordonanta presedentiala prin care am cerut ca microbuzul scolar cumparat de catre Ministerul Educatiei in 2008 pentru a efectua transportul scolar sa fie dat in administrarea scolii, deoarece in prezent se afla la primarie, iar primarul refeza sa efectueze transportul elevilor pe motiv ca scoala trebuie sa plateasca acest serviciu si sustine ca microbuzul este proprietatea primariei pentru ca la inmatriculare s-a folosit codul fiscal al primariei(scoala in 2008 nu avea personalitate juridica), dar microbuzul se afla in inventarul scolii. Instanta de Judecata a dat un termen de amanare de 3 saptamani, ceea ce mi se pare ca este foarte mult, Cum credeti ca se va pronunta instanta?
instanta va putea sa ordone masuri vremelnice in cazuri grabnice, pentru pastrarea unui drept care s-ar pagubi prin intarziere, pentru prevenirea unei pagube iminente si care nu s-ar putea repara, precum si pentru inlaturarea piedicilor ce s-ar ivi cu prilejul unei executari.

ordonanta presedintiala nu va fi admisa decat daca indeplineste anumite conditii speciale:

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/art...
Follow us: Avocatnetro on Facebook