Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general amenda pt factura care nu are adresa clientului
Discuție deschisă în Contabilitate în general

amenda pt factura care nu are adresa clientului

Buna ziua,
Imi puteti spune cam la cat se ridica amenda in cazul in care nu ai scris pe factura adresa sediului clientului decat adresa unde se va livra marfa? In ce lege pot gasi informatii despre aceste lucruri. Multumesc.
Conform Codului fiscal, art.155 lit. f), aveati obligatia completariii adresei beneficiarului.
f) denumirea/numele şi adresa beneficiarului bunurilor sau serviciilor, precum şi codul de înregistrare în scopuri de TVA sau codul de identificare fiscală ale beneficiarului, dacă acesta este o persoană impozabilă sau o persoană juridică neimpozabilă;

Amenda este cuprinsa intre 2500 si 5000 lei, conform Codului de procedura fiscala.