Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Proces verbal de receptie a lucrarilor
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Proces verbal de receptie a lucrarilor

Buna ziua.Intrebarea mea este cand pot sa depun la primarie procesul verbal de receptie a lucrarilor, pentru ca sa fiu scutita de plata impozitului.
Casa este aproape terminata, acuma facem finisajele in interior(gresie ,faianta, pardosea si mobila).Am fost la primarie si mi s-a spus ca nu este locuibil?!?!?!?!??Proiectantul mi-a zis ca nu are nici o legatura una cu alta.Va rog frumos sa ma ajutati si eventual sa-mi scrieti Legea care reglementeaza acest aspect.
Va multumesc
In primul rand nu inteleg de ce vreti sa fiti scutita de impozit. Impozitul oricum trebuie platit. In legatura cu intrebarea dvs, cererea pentru eliberarea procesului verbal de receptie se poate depune si daca nu sunt gata finisajele interioare gen gresie faianta. Practic, cineva de la primarie va veni sa constate daca s-a construit conform planului.