Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... consecinta neplata credit
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

consecinta neplata credit

Buna ziua,
As avea si eu o intrebare deoarece sunt intr-o situatie delicata :
pe scurt in 2008 am facut un credit in val de 16.000 eur ptr ca sotul meu sa isi plateasca datoriile acumulate (diversi camatari etc) pana in 2012 am tot platit ptr el (bineinteles intre timp am divortat el a plecat si eu am ramas cu copil +credit etc) pana in ian am reusit sa platesc (odata si 4000 euro) etc au mai ramas cca 8000 euro dar nu am reusit sa platesc intre timp recent a trebuit sa emigrez ca sa pot supravietui eu si copilasul meu . Ce pot sa patesc deoarece momentan nu am cum sa platesc ? Nu mai am nimic pe numele meu in tara si nici rude sunt doar eu si copilul meu, imi pot opri salariul din alta tara? (am fost sunata si amenintata ca daca voi veni in romania voi fi incarcerata si copilul meu va ajunge intr-un centru de plasament) sunt foarte speriata in momentul de fata . As aprecia orice raspuns va multumesc din suflet
adelaide80, utilizator
Schimbati-va numarul de telefon, sa nu va mai deranjeze si gata.
Nu , nu veti fi incarcerata nici in Romania , nici in alta parte pt ca nu platiti o datorie la banca, nu aveti de ce sa fiti speriata.

Ei pot doar sa va execute silit si sa va ia bunurile pe care le aveti pe numele dumneavoastra,atat.Nici vorba de inchisoare.
nu ai spus cine te ameninta cu telefoane ?nu cred ca angajat al bancii recurge la asemenea lucruri, in asemenea situatii banca apeleaza la firme de recuperare sau merg in instanta conform legii, faptul ca nu ai bunuri imobile in proprietate personala nu au cum sa te execute si nici sa te inchida, te-ai gandit cumva ca aceste amenintari pot veni din partea fostului sot ca sa te tortureze pshic ,stai linistita, asa cum doamna de mai sus a zis: prima chestie schimba nr. de telefon