Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... radiere autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

radiere autoturism

am vandut in anul 2003 un autoturism renault 18,unei persoane din Bucuresti si i-am dat acestuia numai talonul masinii, cartea de identitate a autovehiculului este la mine ,iar acesta a vanduto la randului lui si nu mai stie nimic de ea.in plus nu -si mai achita datoriile la circa financiara din anul 2010, doresc sa intreb ?:eu acum locuiesc in vulcan judetul Hunedoara cu domiciliul stabil in municipiul VULCAN , si vreau sa intreb ,daca achit datoriile fata de circa financiara in locul celeilalte persoane care i-am vandut masina ,doar cu cartea de identitate pot sa radiez masina ,mai ales ca nu mai apare imatriculata, multumesc,care ar fii posibilitatile sa nu mai platesc de acum in colo ?
Daca sunteti de acord sa achitati dvs impozitul auto atunci solutia ar fi sa mergeti la directia de taxe si impozite si sa declarati pe propria raspundere cele intamplate si sa obtineti viza pe fisa de inmatriculare. Apoi va veti duce la politia rutiera cu actul dvs de identitate, fisa de inmatriculare si o cerere tip prin care veti solicita radierea masinii din circulatie. Cu certificatul de radiere eliberat va veti duce din nou la directia de impozite si taxe locale si veti solicita scoaterea din evidentele fiscale a masinii.

cititi si acest topic :
www.avocatnet.ro/content/for...

si acesta :
www.avocatnet.ro/content/for...
Cu scopul radierii unui autoturism,posesorul masinii trebuie sa solicite radierea vehiculului la Serviciul Public Comunitar Directia Permise si Inmatriculari Auto, unde trebuie sa depuna urmatoarele documente:
Cererea de radiere;
Certificatul de inmatriculare;
Actul de identitate al solicitantului in original si copie;
Placutele cu numarul de inmatriculare;
Cartea de identitate a vehiculului in original si copie;
Fisa de inmatriculare cu viza organului fiscal competent teritorial sau certificatul de atestare fiscala.
Certificat de radiere – 3 exemplare;
In cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care sa ateste dobandirea personalitatii juridice, denumirea si sediul, in copie (de exemplu certificat inregistrare la Registrul Comertului), precum si imputernicirea reprezentatului legal al acestora;
Procura speciala autentificata de notarul public, in cazul in care documentele se depun de o alta persoana decat titularul.

Documente necesare pentru radierea unui vehicul din circulaţie în cazul în care deţinătorul nu mai doreşte menţinerea vehiculului în circulaţie
1.Cererea solicitantului; Cerere radiere
2.Copia unui document care atestă deţinerea unui garaj, teren, curte, parcare, unde va fi depozitat vehiculul respectiv;
3.Certificatul de înmatriculare;
4.Plăcuţele cu numărul de înmatriculare;
5.Cartea de identitate a vehiculului în original şi copie;
6.Fişa de înmatriculare cu viza organului fiscal competent al autorităţii administraţiei publice locale sau certificatul de atestare fiscală; Fişă înmatriculare
7.Certificatul de radiere – 3 exemplare;
8.Declaraţie pe proprie răspundere a titularului înmatriculării sau a moştenitorilor legali ai acestuia, din care să reiasă că vehiculul nu mai circulă pe drumurile publice;
9.În cazul persoanelor juridice vor fi depuse documentele care să ateste dobândirea personalităţii juridice, denumirea şi sediul, în copie (de exemplu certificat înregistrare la Registrul Comerţului), precum si împuternicirea reprezentatului legal al acestora; Delegaţie
10.Procură specială autentificată de notarul public, în cazul în care documentele se depun de o altă persoană decât titularul.

Atentie! radierea din circulatie a autoturismului nu presupune neaparat si radierea de la impozitul pe mijlocul de transport! Conform Codului Fiscal, acesta este impozit pe proprietate, radierea din circulatie la cerere nu atrage dupa sine pierderea proprietatii' scaderea de la plata mijlocului de transport de face doar prin pierderea dreptului de proprietate pentru vehiculul respectiv (instrainare sau dezmembare la un centru autorizat)

In cazul dvs ,procedura radierii unui autoturism se poate realiza si la cererea proprietarului in cazul in care a-ti instrainat masina si nu mai aveti actele , se poate radia si pe baza unei Declaratii Notariale pe proprie raspundere ca a-ti instrainat-o .
Pentru intocmirea declaratiei notariale este necesar documentul vehiculului cartea de identitate a masinii (o obtineti de la R.A.R pe baza de cerere -duplicat -