Forum Discuţii juridice Executare silită termen de prescriptie in cazul creantelor fiscale pe ...
Discuție deschisă în Executare silită

termen de prescriptie in cazul creantelor fiscale pe legea 85/2006

Buna ziua,

care este termenul de prescriptie a executarii silite in cazul art 136 din Codul de procedura fiscala care prevede ca
"În cazul în care, potrivit legii, s-a dispus atragerea răspunderii membrilor organelor de conducere, în conformitate cu dispoziţiile cap. IV din Legea nr. 85/2006 privind procedura insolvenţei, şi pentru creanţe fiscale, prin derogare de la prevederile art. 142 din Legea nr. 85/2006, executarea silită se efectuează de organul de executare în condiţiile prezentului cod".
Termenul de prescriptie pentru creantele fiscale este de 5 ani.
va multumesc.