Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita???
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita???

X a trait in concubinaj cu Y.In data de...X a fost alungata din casa lui Y,lasand in casa mai multe lucruri,care au fost obiectul unei succesiuni si care au fost mostenite de copilul lui X,minor.Y refuza sa le dea de buna-voie.
Care este calea legala pentru a recupera aceste lucruri care fac parte din mostenirea copilului?
Va multumesc!
SIncer ma gandesc chiar la infractiunea de furt, tanand cont ca intre x si y a fost vorba doar de concubinaj si nu o casatorie. Faceti o plangere la politie.
Furt nu este sigur.
Ar trebui facuta actiune in revendicare mobiliara.
Ar putea fi abuz de incredere.Mai intai X ar trebui sa obtina certificatul de mostenitor pentru copil(in cazul in care nu il are deja) apoi sa faca plangere la politie.Actiunea in revendicare este si ea o cale dar dupa parerea mea e mult prea greoaie si dureaza mult.
ContSters258804, utilizator