Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna seara as avea nevoie urgent de cateva lamuriri: Mama a trait in concubinaj mai bine de 30 de ani rezultand din aceasta relatie un copil(fratele meu).Domnul cu care a trait in concubinaj a decedat acum 2 saptamani ...azi mama a primit o citatie pt a se prezenta la succesiune ,tin sa mentionez ca concubinul mai avea un baiat dintr-o alta relatie...acum intrebarea mea este cine poate deschide o cerere de succesiune in afara celor 2 mostenitori legali,cum se imparte mostenirea(1casa plus curtea) si daca mamei ii revine ceva sau are vreun drept?!va mulțumesc anticipat
Daca nu exista un testament, mama nu mosteneste nimic, ci doar copiii lui.
Succesiunea o deschide decedatul prin moarte, probabil ca celalalt copil al lui a demarat procedura notariala.
Toppo a scris:

Buna seara as avea nevoie urgent de cateva lamuriri: Mama a trait in concubinaj mai bine de 30 de ani rezultand din aceasta relatie un copil(fratele meu).Domnul cu care a trait in concubinaj a decedat acum 2 saptamani ...azi mama a primit o citatie pt a se prezenta la succesiune ,tin sa mentionez ca concubinul mai avea un baiat dintr-o alta relatie...acum intrebarea mea este cine poate deschide o cerere de succesiune in afara celor 2 mostenitori legali,cum se imparte mostenirea(1casa plus curtea) si daca mamei ii revine ceva sau are vreun drept?!va mulțumesc anticipat

Trebuie sa stiti ca legislatia romana nu recunoaste relatiile de concubinaj.
Mama dvs, nu are vocatie succesorala de pe urma concubinului. Aceasta inseamna ca nu are drept de mostenire.
Dar, ea poate avea cel mult un drept de creanta echivalent cu sumele de bani investite in timpul concubinajului, pentru obtinerea bunurilor ce fac parte acum din masa succesorala.
Dar, pentru recunoasterea acestui drept de creanta, va trebui sa dezbateti succesiunea pe calea unei actiuni in instanta, nu la notar. Notarul nu poate stabili acest drept de creanta.

Buna ziua ,va mulțumesc pentru răspunsul dvs. Dar ceea ce nu am inteles este ; Cine poate face o cerere de deschidere a succesiuni daca cei 2 mostenitori legali nu au facut nici un demers in acest sens...in citatia primita de mama este scris faptul ca cererea de deschidere a succesiuni a fost facuta de primaria comunei "x"care este la peste 50 km de domiciliul defunctului,deci cererea nu a fost deschisa de primaria comunei unde avea domiciliul (ultimul domiciliu); si iar nu înțeleg un lucru pentru a face o cerere de deschidere a unei succesiuni nu este nevoie de nici un document(certificat nastere/deces, c.i ,etc) ,toate aceste documente sunt in posesia mamei care nu a facut nici un demers ... deci cine ar putea face aceasta cerere sau cum funcționează aceste lucruri pentru ca nu înțeleg este prima data cand ma confrunt cu asa ceva...va mulțumesc
se poate ca defunctul sa aiba ceva datorii la primaria respectiva.
Fratele dvs e major ?