Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cui trebuie sa se adreseze asociatia
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cui trebuie sa se adreseze asociatia

Buna ziua ,
Un vecin a facut o intelegere cu o societate si a permis amplasarea unei reclame pe peretele exterior al blocului nostru, incasand o chirie , fara a obtine acordul asociatiei si a celorlalti vecini conform art .42 ; art 41: si art 13 (actualizat )
din legea nr 230/2007.
Au fost discutii pentru al face sa inteleaga ce spune legea ,propunandu-i ca din chiria incasata , sa repare coloana de incalzire care sta blindata de un an chiar pe acea parte a apart. lui, dar a fost in zadar.
In consecinta, asociatia a trimis o notificare catre societatea respectiva, cerandu-i
actele necesare privind cadrul legal al amplasarii reclamei pe fatada blocului,dar
pana in prezent, aceasta nu a dat curs acesteia.
Care ar fi urmatorii pasi care ar trebuii urmati,in cazul in care se incapataneaza sa
nu dea jos acel baner?
Sesizare oficiala disciplina in constructii,directia corp control din primarie
dupa ce sesizati inspectia in constructii , puteti sesiza si instanta de judecata. daca vreti insa o solutie de compromis, adresati-va unui avocat.
Multumesc!