Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... refacere pasaport romanesc cu mentiunea CRDS
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

refacere pasaport romanesc cu mentiunea CRDS

buna ziua !
o persoana care are dubla cetatenie (romana - canadiana) si careia i-a expirat de 4 ani pasaportul romanesc cu mentiunea cetatean roman cu domiciliu in strainatate, la reintorcearea in tara cum poate reface acest pasaport iesit din termenul de valabilitate ?
care sunt actele necesare si ce pasi trebuie urmati ?
multumesc anticipat pentru orice indrumare pertinenta.
PS. detine certificat de nastere in original si vechiul pasaport romanesc expirat. Atat. Cam cat timp dureaza acesta procedura (nu poate sta in romania mai mult de 2 saptamani)?
Cererea de eliberare a unui nou pasaport se poate depune si la unul din consulatele Romaniei din Canada, dar daca prefera sa o faca in tara va trebui sa mearga la Serviciul Pasapoarte de care apartine ultimul sau loc de domiciliu sau de resedinta.

Va trebui sa aiba:
- paşaportul
- certificatul de nastere (nu ati spus ca ar fi casatorit)
- documentul care atesta ca a dobandit si cetatenia canadiana, in original si fotocopie si tradus in limba romana
- taxele de emitere a pasaportului ( 244 lei + 32 lei )

E posibil ca in 14 zile sa fie gata, insa daca va dura mai mult de 2 saptamani exista 2 variante:
- sa mandateze pe cineva din tara prin procura speciala sa-l ridice si apoi acea persoana sa i-l trimita in Canada
- sa ceara sa ii fie trimis la unul din consulatele Romaniei din Canada.