Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere individuala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere individuala

avand in vedere ca salariata este unic intretinator de familie(are in intretinere un copil major,student la zi -buget)poate fi dispusa concedierea prin desfiintarea postului si desfacerea CIM in baza art.65(1)din CM prin concediere individuala?
1. Raspunsul la intrebarea dvs. il gasiti numai in CCM aplicabil unitatii sau in Regulamentul intern al acesteia.

2. Angajatorul poate oricand sa infiinteze si sa desfiinteze locuri de munca cu conditia sa respecte Codul muncii si CCM aplicabil unitatii si Regulamentul intern al acesteia.
codul muncii prevede la art.59 interzicerea concedierilor in cazul responsabilitatii familiale.este cazul in speta considerat raspundere familiala?
1. Codul muncii spune asa:

Art. 59
Este interzisa concedierea salariatilor:

a) pe criterii de sex, orientare sexuala, caracteristici genetice, varsta, apartenenta nationala, rasa, culoare, etnie, religie, optiune politica, origine sociala, handicap, situatie sau responsabilitate familiala, apartenenta ori activitate sindicala;

b) pentru exercitarea, in conditiile legii, a dreptului la greva si a drepturilor sindicale.

2. Deci salariata nu poate fi concediata pe motive sau criterii de situatie sau responsabilitate familiala, adica nu poate fi concediata pentru ca are o situatie familiala buna, cu sotul cu venituri mari, sau ca are avere sau ca nu are obligatii de nu stiu ce fel.

3. - Acest articol nu spune ca nu poti concedia o salariata in situatia celei despre care vorbiti dvs.
- Asa cum v-am spus in raspunsul anterior ceea ce solicitati dvs. trebuie sa fie precizat in CCM aplicabil unitatii sau in Regulamentul intern al unitatii, singurele dispozitii legale care o pot ajuta pe salariata respectiva.