Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... oare am dosar penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

oare am dosar penal

ma dat o persoana la parchet iar dupa audierea ei ea si a retras plangerea
nu cred
Pnetru a primi un raspuns corect si concret trebuie sa ne dati mai multe amanunte.
Daca este vorba despre o infractiune la care actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate, retragerea plangerii poate duce la inlaturarea raspunderii penale.
Retragerea plangerii penale prealabile reprezinta cauza care inlatura raspunderea penala.
Retragerea plangerii penale prealabile este totala(priveste atat latura penala cat si latura civila a cauzei ), definitiva (nu se poate reveni asupra ei) si neconditionata.
In temeiul art 10 Cod Proc Penala , procurorul , in etapa urmaririi penale , dispune incetarea urmaririi penale , sau instanta de judecata , dispune incetarea procesului penal.

zoro24 a scris:

ma dat o persoana la parchet iar dupa audierea ei ea si a retras plangerea

Am primit mai multe mesaje private de la dvs. in care m-ati rugat sa va raspund. Pe de o parte, dreptul penal nu este unul din domeniile mele de consultanta.
Pe de alta parte, asa cum arata si domnisoara avocat Rodica Ciobanu, nu ati oferit suficiente informatii pentru a primi un raspuns corect si complet.
Precizati despre ce infractiune/infractiuni este vorba in plangere.
Gabriela Pintea, Consilier juridic