Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... am o amenda desi nu am facut ceea ce se spune
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

am o amenda desi nu am facut ceea ce se spune

astazi am fost chemat la politie pentru o plangere impotriva mea de la sotul mamei mele(tata vitreg)!acesta a spus ca in urma vizitei la domiciliul meu(mama si individul locuiesc in alta parte),eu l-am agresat fizic desi nu prezenta semne(vanatai,sangerari sau zgarieturi).Intradevar a fost o discutie mai aprinsa in care eu l-am impins si acesta s-a lovit de o noptiera(un corp de lemn),el ma tot agresa verbal si imi adresa injurii si eu am ripostat cu o palma!va rog frumos sa imi spuneti si mie de ce mi s-a dat amenda in valoare de 200 de lei daca eu nu am provocat "scandalul" si in plus acesta mi-a incalcat proprietatea-violare de domiciliu banuiesc ca se spune-eu nu am recunoscut cum spunea el ca i-am dat pumni si picioare dar am recunoscut ca l-am agresat verbal.va cer sa imi spuneti daca se poate anula amenda si cat este amenda maxima pentru agresare verbala.nu am mai avut antecedente cu politia(amenzi etc)
Probabil ati primit amenda pentru tulburarea ordinii si linistii publice, verificati pe procesul verbal ce norma legala a fost inscrisa ca ati fi incalcat-o.
Aveti posibilitatea sa formulati plangere impotriva procesului verbal de sanctiune contraventionala, in termen de 15 zile de la data comunicarii acestuia.