avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Transcriere masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Transcriere masina

Am o masina pe care am cumparat -o de la cineva ,acel cineva nu este propietarul,am certificatul de inmatriculare,asigurarea,copie de pe buletinul propietarului,am facut si o hartie la mana cu acel om cum ca mi-a vandut masina,doar intr-un singur exemplar care e la mine si cartea de identitate a vehiculului,aceste acte le-am primit in momentul in care am cumparat masina. Mentionez ca asigurarea,itp sunt valabile,am vorbit si cu propietarul masini si a fost de acord ca atunci cand am bani sa merg in orasul respectiv si sa transcriu masina pe numele meu. Bun acum am gasit o masina care as vrea sa fac schimb
deci schimb la schimb fara alta suma de bani. As dori sa imi spune-ti ce acte ar trebui sa imi dea propietarul acelei masini cu care vreau sa fac schimb?
Si o alta intrebare cam cat costa o transcriere pe numele meu deci costul total?
Cel mai recent răspuns: Cristi Cristi , Alte profesii 15:06, 22 August 2012
In primul rand pentru tranzactionare legala aveti nevoie de certificatul fiscal al autoturismului care trebuie sa il prezinte proprietarul de drept al acestuia
Proprietarul autoturismului cu care doriti sa faceti schimb trebuie sa va puna la dispozitie toate documentele autoturismului carte de identitate,talon,certificat fiscal
Avand in vedere modalitatea de achizitie autoturism ,se impune sa realizati documentele prin persoana autorizata.
Ok si cam cat costa o transcriere,daca poate sa imi spuna cineva,aproximativ un pret

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Transcriere autoturism dpacurari dpacurari As dori sa stiu de ce acte am nevoie pentru transcrierea unui autoturism in cazul in care pe talonul masinii figureaza un nume, iar impozitul la Primarie este ... (vezi toată discuția)
Duplicat ci auto epoepo epoepo Buna ziua Am cumparat recent cu contract de vanzare cumparare de mana un auto inmatriculat in RO...ulterior perfectionarii tranzactiei trebuia sa primesc ... (vezi toată discuția)
Radierea unei masini vandute miorita_m miorita_m Buna ziua Am si eu o intrebare legata de modalitatea de radiere a unei masini. Masina a fost vanduta ,iar in momentul vanzarii s-a incheiat la un birou de ... (vezi toată discuția)