Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Eroare revisal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Eroare revisal

Buna ziua,

Intampin urmatoarea problema, am un angajat cu data 12.04.2012, am transmis revisalul dar se pare ca am ales un fisier gresit, acuma cand am intrat din nou pe inspectiamuncii.ro am observat la raport preluari ca acest salariat nu imi apare in lista respectiva. Am trimis revisalul pentru ca urmeaza sa mai angajez 2 pers de luni si l-am trimis acuma, akma apare inreg si persoana respectiva angajata in aprilie!!!

imi poate spune cineva ce este de facut? Sa merg la ITM sa rezolv problema respectiva? Ce amenzi risc :((
Dar nu vad de ce sa interpreteze gresit deorece eu am depus declaratia 112 in care salariatul respectiv era inregistrat cu data de 12.04.2012, am platit toate contributiile pentru salariatul respectiv. Am contractul de minca semnat de catre salariat in care ii specificat data inceperii!!!
Din cauza acestui articol:
Art. 9 din HG nr.500/2011:
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte savarsite de angajatori, persoane fizice sau juridice:
a) netransmiterea registrului cu elementele contractului individual de munca prevazute la art. 3 alin. (2) lit. a)—g), cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza;
.....
c) necompletarea elementelor contractului individual de munca conform art. 3, respectiv netransmiterea registrului in termenele prevazute la art. 4;
......
(2) Contraventiile prevazute la alin. (1) se sanctioneaza dupa cum urmeaza:
a) cea prevazuta la lit. a), cu amenda de 10.000 lei pentru fiecare persoana primita la munca fara transmiterea la inspectoratul teritorial de munca a registrului completat cu toate elementele contractului individual de munca, fara ca amenda totala cumulata sa depaseasca suma de 50.000 lei;
b) cele prevazute la lit. b)—c), cu amenda de la 5.000 lei la 8.000 lei;

Diferenta privind amenda este foarte mare, intrucat pentru lit.b , potrivit alin. (4) , contravenientul poate achita in cel mult 48 de ore jumatate din minimul amenzii contraventionale prevazute la alin. (2) lit. b)—e).
Buna ziua,

Intradevar asa se pare, amenda ii destul de mare, din pacate.
Sper ca cei de la ITM sa nu observe si sa vina in control, eu initial vroiam sa merg la ei sa vedem daca cumva nu se poate rezolva aceasta problema dar cred ca nu e bine sa sar io in gura lor.

Multumesc inca o data pentru raspunsuri.
Este un rationament destul de bun .. Art. 13. - (1) Aplicarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârşirii faptei - OG2/2001

Iar in cazul meu data savarsirii faptei ma gandesc ca reprezinta data transmiterii revisalului, adica din data de 17.08.2012 timp de 6 luni pot sa ma amendeze :(