Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Deces administrator asociatie proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Deces administrator asociatie proprietari

Este obligatorie inventarierea gestiunii asociatiei de proprietari in cazul decesului administratorului ?
Pai cine preia nu trebuie sa vada de la ce porneste, ia gestiune fara sa verifice?
Daca gasiti pe cineva ....
O asociatie ce functioneaza conform legii, are, pe langa administrator, presedinte, comitet, cenzori.
Daca acestia si-au facut treaba, au colaborat cu administratorul, au stiut in permanenta care este situatia asociatiei..., pot oricand sa preia atributiunile administratorului, conform legii 230/2007.
Sigur ca se pun lucrurile cap la cap, se iau dosarele la mana pentru ca niciodata nu poti avea chiar si ultima hartie indosariata exact unde trebuie. Multe se pastreaza provizoriu intr-o mapa pana la intocmirea listelor si-apoi se indosariaza. Poate nu s-a scos extrasul de cont, poate nu s-a inctocmit registru de casa pe ultima zi, poate nu s-au inregistrat incasarile in fisele individuale...
Toate acestea se preiau, se rezolva din mers, pentru ca timpul nu poate fi oprit in loc si zboara.
Sigur ca in situatia angajarii unui nou administrator i se predau aceste situatii, registre..., fiecare completate pana unde s-a reusit (de fostul administrator sau de membrii comitetului), iar noul administrator o sa-si faca treaba in lunile urmatoare, dar cu siguranta se va mai uita si-n urma, va mai cauta, va calcula penalizari, va mai gasi mici diferente, erori...
Conform dispozitiilor in vigoare in domeniul relatiilor de munca,financiar contabil si de gestiune,cu ocazia incheierii unui raport de munca prestare activitate de administrare,este obligatoriu a se intocmi proces verbal de predare,inclusiv raport asupra activitatii administratorului executat de cenzor/comisia de cenzori,din care sa reiasa situatia faptica la momentul inceperii activitatii de catre noul administrator de imobil
ynocentta a scris:
Conform dispozitiilor in vigoare...

Va dau dreptate ca este firesc ca unui nou angajat sa i se predea documente, sa i se spuna ce are de facut...
Totusi poate spuneti ceva mai concret, la ce dispozitii in vigoare va referiti. O reglementare, un articol, cat de cat ceva, pentru ca a arunca omul in stufarisul legislatiei din domeniul relatiilor de munca, financiar contabil, cum ati scris mai sus ne duce cu gandul la poetul national ce spunea ca "E usor a scrie versuri cand nimic nu ai a spune"!

La asociatia vecina cu noi a disparut de aproape doua luni administratorul. Acum o saptamana, un membru al comitetului (presedintele plecat o luna in strainatate) a venit la noi cu rugammintea sa-l ajutam, sa-i intocmim listele de plata... Nu a gasit documentele in sediul asociatiei si-a luat doar ultima lista de la afisier. Apoi am reusit sa obtinem de la furnizori facturile pe iunie si iulie, facturi care fusesera trimise asociatie dar de negasit s.a.m.d. Asadar fara fise individuale, fara registrul fondurilor, fara alte situatii..., cui sa ceri sa prezinte situatii, rapoarte, analize, sa dea in primire, sa...
I-am ajutat, am intocmit lista de plata pe baza facturilor ce le-am obtinut, asa cum v-am spus si-o o sa mai cautam acte, sa vedem de penalizari, de fonduri... Inca nu am aflat daca au sau nu cont in banca si bani acolo. L-am trimis pe acel membru in CE sa cumpere un registru de casa si-un chitantier si-am trecut la treaba. O sa vina presedintele poate mai stie el ceva...
Practica nu este teorie!