Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Receptie constructie noua
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Receptie constructie noua

Buna ziua.
O persoana detine un teren, pe care obtine autorizatia de constructie si detine banii necesari pentru aceasta, dar intre timp se casatoreste si constructia se face dupa casatorie. In momentul in care se va face receptia constructiei, pe cine se va trece aceasta, pe acea persoana pe care este terenul, sau va avea si celalalt sot parte, chiar daca nu participa financiar? Ce modalitati ar fi, pentru ca aceasta constructie sa ramana sotului care a facut eforturi financiare?
Va multumesc
Sa puteti demonstra ca banii cu care se face constructia sunt in totalitate ai d-voastra.
Incepand cu 1 octombrie 2011 la incheierea casatoriei, sotii sunt intrebati obligatoriu pentru ce regim matrimonial al bunurilor opteaza. Chiar daca a fost incheiata inainte de aceasta data se poate incheia un astfel de contract matrimonial. Pentru cazul expus de dvs se poate incheia inainte de receptia constructiei un contract matrimonial al regimului separatiei de bunuri.În cadrul acestui regim matrimonial fiecare dintre soţi este proprietarul exclusiv al bunurilor dobândite înainte de încheierea căsătoriei, precum şi al bunurilor pe care le dobândeşte în nume propriu după încheierea căsătoriei. În această privinţă, practica judiciară se va confrunta cu situaţia stabilirii survenienţei banilor din care au fost achiziţionate bunurile.
Cum se poate demonstra ca banii sunt ai mei, cu un act de donatie din partea parintilor? (banii ii am de la tatal meu, mai am un frate care a primit si el la randul lui, dar stim ca in cazul unui deces, aceste donatii se pot ataca de catre frati.)

d_doinita a scris:

Incepand cu 1 octombrie 2011 la incheierea casatoriei, sotii sunt intrebati obligatoriu pentru ce regim matrimonial al bunurilor opteaza. Chiar daca a fost incheiata inainte de aceasta data se poate incheia un astfel de contract matrimonial. Pentru cazul expus de dvs se poate incheia inainte de receptia constructiei un contract matrimonial al regimului separatiei de bunuri.În cadrul acestui regim matrimonial fiecare dintre soţi este proprietarul exclusiv al bunurilor dobândite înainte de încheierea căsătoriei, precum şi al bunurilor pe care le dobândeşte în nume propriu după încheierea căsătoriei. În această privinţă, practica judiciară se va confrunta cu situaţia stabilirii survenienţei banilor din care au fost achiziţionate bunurile.

In cazul in care sotii vor alege regimul comunitatii legale (exista inca rezerve cu privire la regimul separatiei de bunuri), constructia v-a fi intabulata pe amandoi in mod egal, chiar daca terenul si banii necesari construirii imobilului apartin doar unuia dintre viitorii soti? M-ati ajuta daca ar exista o alta solutie.
Va multumesc
pclaudia13, utilizator
Terenul va fi al dvs pentru ca a fost dobandit inaintea casatoriei.. Casa va va apartine amandurora.
Chiar dacă sunt dobândite în timpul comunităţii de bunuri, nu sunt considerate bunuri comune, ci bunuri proprii, următoarele bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie.
Cea mai sigura metoda de a ramane singura in posesia bunurilor ar fi...... sa nu va mai casatoriti.......
Si totusi...daca parintii mei vor transfera banii din contul lor in contul meu, sau daca detin eu banii in cont , inainte de casatorie, nu poate fi considerat acest lucru o dovada ca banii exista fizic, iar in cazul unui eventual divort sa poata fi folosta ca proba in instanta? Contul din banca nu poate fi considerat bun propriu?
Nu vreau sa pornesc cu stangul in aceasta casnicie, dar la vremurile in care traim trebuie sa fim precauti...
Va multumesc
pclaudia13, utilizator