Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fortat sa-mi dau demisia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fortat sa-mi dau demisia

In iarna am avut un accident de munca , pe care nu l-am raportat,( degetul aratator a fost strivit de un coleg cu stivuitorul),persoana in cauza nu avea dreptul sa manevreze utilajul ,povestea sa petrecut in afara orelor de program ( seful obligandune sa lucram ),acum sunt fortat sa-mi dau demisia:
-pot actiona in instanta societatea sau seful pentru daune banesti?-degetul este 40% afectat
-daca nu-mi dau demisia , ce se poate intampla?
1. Salariatul poate solicita instanţei anularea demisiei sale ca act juridic unilateral, în cazul în care consimţamantul sau a fost viciat prin eroare, dol sau violenţa.

2. Art. 44 din Legea nr.319/2006:
Angajatorii răspund patrimonial, potrivit legii civile, pentru prejudiciile cauzate victimelor accidentelor de muncă sau bolilor profesionale, în măsura în care daunele nu sunt acoperite integral prin prestaţiile asigurărilor sociale de stat.

3. Daca nu va dati demisia, care este un act unilateral, este posibil ca angajatorul sa gaseasca alte modalitati de a va concedia.