avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 935 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general SEMNATURA ELECTRONICA FIRMA PRELUATA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

SEMNATURA ELECTRONICA FIRMA PRELUATA

Buna ziua!Am preluat contabilitatea unei societati la care semnatura electronica o avea fostul contabil.Cum procedez in aceasta situatie?Administratorul doreste sa folosesc semnatura mea electronica nu vrea sa-si faca el pe firma?
Cel mai recent răspuns: Marian Trutan , Contabil 17:27, 21 August 2012
Urmati aceeasi procedura,prevazuta de OMEF nr.858/2008 cu modificarile si completarile ulterioare,intocmind cererea pentru utilizarea unui certificat calificat(formular 150)la care se adauga documentele prevazute la art.2 alin.(4)din OPANAF nr.2520/2010,modificat prin OPANAF nr.2568/2010.Totodata aveti in vedere ca administratorul societatii sa anuleze dreptul de utilizare a serviciului depunere declaratii al fostului contabil ,la Administratia Fiscala .
Si anularea dreptului de utilizare a fostului contabil se face printr-o adresa catrea Adm. Fiscala?Este un formular tipizat?
Da.Este vorba de formularul 151.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imputernicire depunere online Goguvoinicu Goguvoinicu Buna ziua! Daca detin semnatura electronica digitala si o societate ma imputerniceste prin imputernicire notariala sa depun electronic declaratiile sale, ce ... (vezi toată discuția)
Certificat digital constanta.sandu constanta.sandu Buna ziua. Am schimbat certificatul digital folosit pentru semnatura electronica.La trimiterea declaratiei din luna iunie 2012, am primit urmatorul mesaj : ... (vezi toată discuția)
Procura pentru semnatura electronica alina40 alina40 Buna ziua, daca a depus cineva la ANAF declaratia 150 si documentele solicitate pentru semnatura electronica, poate ne ajuta spunandu-ne ce trebuie sa ... (vezi toată discuția)