Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general SEMNATURA ELECTRONICA FIRMA PRELUATA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

SEMNATURA ELECTRONICA FIRMA PRELUATA

Buna ziua!Am preluat contabilitatea unei societati la care semnatura electronica o avea fostul contabil.Cum procedez in aceasta situatie?Administratorul doreste sa folosesc semnatura mea electronica nu vrea sa-si faca el pe firma?
Urmati aceeasi procedura,prevazuta de OMEF nr.858/2008 cu modificarile si completarile ulterioare,intocmind cererea pentru utilizarea unui certificat calificat(formular 150)la care se adauga documentele prevazute la art.2 alin.(4)din OPANAF nr.2520/2010,modificat prin OPANAF nr.2568/2010.Totodata aveti in vedere ca administratorul societatii sa anuleze dreptul de utilizare a serviciului depunere declaratii al fostului contabil ,la Administratia Fiscala .
Si anularea dreptului de utilizare a fostului contabil se face printr-o adresa catrea Adm. Fiscala?Este un formular tipizat?
Da.Este vorba de formularul 151.