Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... anularea indemnizatiei copilului?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

anularea indemnizatiei copilului?

Buna ziua,

desi cred ca e un zvon, totusi m-a prins ideea!
Am auzit ca se propune anularea sumei de 200 ron pe acea perioada de 2 ani al copilului si va ramane doar o alocatie de 42 ron. Este adevarat, sau stie cineva mai multe?

Va multumesc!
din cate stiti este posibil ORICE in Romania...personal, nu ma mai mira nimic, insa, deoacamdata , legal nu s-a facut o astfel de modificare
1. Este vorba de alocatia de stat pentru copii care se acorda astfel:
- 200 lei lunar pana ce copilul implineste 2 ani;
- 42 lei lunar pana ce acesta implineste 18 ani.

2. Deocamdata legea nu s-a schimbat.

3. Depine unde ati auzit zvonul. "Radio-sant" este in floare si nu vad scopul unor astfel de zvonuri.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
:)) da. Va multumesc pentru lamuriri si sa a veti o zi frumoasa!