avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1467 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... anularea indemnizatiei copilului?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

anularea indemnizatiei copilului?

Buna ziua,

desi cred ca e un zvon, totusi m-a prins ideea!
Am auzit ca se propune anularea sumei de 200 ron pe acea perioada de 2 ani al copilului si va ramane doar o alocatie de 42 ron. Este adevarat, sau stie cineva mai multe?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: cameliaczeran , utilizator 12:54, 20 August 2012
din cate stiti este posibil ORICE in Romania...personal, nu ma mai mira nimic, insa, deoacamdata , legal nu s-a facut o astfel de modificare
1. Este vorba de alocatia de stat pentru copii care se acorda astfel:
- 200 lei lunar pana ce copilul implineste 2 ani;
- 42 lei lunar pana ce acesta implineste 18 ani.

2. Deocamdata legea nu s-a schimbat.

3. Depine unde ati auzit zvonul. "Radio-sant" este in floare si nu vad scopul unor astfel de zvonuri.
Ultima modificare: Luni, 20 August 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
:)) da. Va multumesc pentru lamuriri si sa a veti o zi frumoasa!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Alocatie copil SDENYS23 SDENYS23 buna ziua am si eu o intrebare?daca am luat concediu ptr.crestere copil de un an de zile,copilu poate beneficia in continuare de alocatia de 200 ron? (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil si alocatie copil C.Geta C.Geta buna seara.copilul meu implineste 2 ani in 19 noiembrie.drepturile (indemnizatie crestere copil si alocatie)se platesc pana implineste 2 ani sau si pentru luna ... (vezi toată discuția)
Prima alocatie hotnog_ionut hotnog_ionut as vrea sa stiu care este cuantumul alocatiei in prima luna dupa ce a implinit 2 ani. nu se da tot 200 de lei avand in vedere ca alocatia se da cu o luna in ... (vezi toată discuția)