Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediere colectiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediere colectiva

va rog frumos: concedierea (cf art. 65 (1) ) a 4 angajati din totalul de 8 e considerata "colectiva"? trebuie anuntat ajofm-ul de catre angajator?
multumesc!
1. Codul muncii spune:

Art. 68
(1) Prin concediere colectiva se intelege concedierea, intr-o perioada de 30 de zile calendaristice, din unul sau mai multe motive care nu tin de persoana salariatului, a unui numar de:
a) cel putin 10 salariati, daca angajatorul care disponibilizeaza are incadrati mai mult de 20 de salariati si mai putin de 100 de salariati;
b) cel putin 10% din salariati, daca angajatorul care disponibilizeaza are incadrati cel putin 100 de salariati, dar mai putin de 300 de salariati;
c) cel putin 30 de salariati, daca angajatorul care disponibilizeaza are incadrati cel putin 300 de salariati.

2. Asadar daca dvs. aveti 8 salariati, chiar daca ii concediati pe toti in acelasi timp este tot o concediere individuala.
Acea concediere nu intra in categoria concedierii colective ...